Prowadzę mobilny salon kosmetyczny – czy muszę mieć kasę fiskalną?

Zapotrzebowanie na usługi kosmetyczek stale rośnie – nic więc dziwnego, że coraz więcej osób poważnie myśli o podjęciu tego zawodu. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się mobilne salony kosmetyczne. Czy prowadząc tego rodzaju działalność, trzeba zaopatrzyć się w kasę fiskalną? Jaka kasa fiskalna dla kosmetyczki mobilnej będzie odpowiednia? O tym w poniższym artykule!

Kasa fiskalna dla kosmetyczki – kiedy jest potrzebna?

W polskim prawie istnieje możliwość zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących (czyli kas fiskalnych), jeśli roczny obrót działalności nie przekracza 20 tysięcy złotych. Niestety, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów z 22 grudnia 2021 r. (Dz.U. 2021 poz. 2442) zwolnienie to nie może zostać zastosowane w przypadku osób świadczących usługi kosmetyczne, kosmetologiczne oraz fryzjerskie. Oznacza to, że wszystkie kosmetyczki – zarówno te, które pracują stacjonarnie, jak i te dojeżdżające do klientek – muszą zaopatrzyć się w kasę fiskalną i ewidencjonować swoją sprzedaż. Co więcej, kasy fiskalne dla kosmetyczek muszą spełniać dodatkowe kryterium.

Jaka musi być kasa fiskalna dla kosmetyczek?

Kosmetyczki nie tylko muszą zakupić kasę fiskalną do prowadzenia swojego biznesu, lecz dodatkowo powinny zwrócić uwagę, aby była to kasa fiskalna online. Czym wyróżnia się ten rodzaj kasy? To urządzenie, które wysyła kopie wszystkich wystawionych paragonów fiskalnych do Centralnego Repozytorium Kas, czyli rządowego systemu, dzięki któremu urzędnicy mogą łatwo kontrolować dokonywane transakcje. Procedura ta została wprowadzona, aby uniemożliwiać dokonywanie oszustw podatkowych, które zdarzały się również w branży kosmetycznej. Poza kopiami paragonów fiskalnych kasa online wysyła do Centralnego Repozytorium Kas także inne dane takie jak raporty dobowe czy paragony niefiskalne, a także informację o dokonanych przeglądach technicznych.

Od lipca 2021 roku wszystkie kosmetyczki są zobligowane do wystawiania paragonów za pomocą kasy fiskalnej online. Oznacza to konieczność wymiany starej kasy na nową. Natomiast w przypadku osób dopiero rozpoczynających swoją działalność zadanie to jest ułatwione, gdyż od początku 2023 roku nie ma już możliwości zakupu innej kasy fiskalnej niż online.

Idealne kasy fiskalne dla kosmetyczki mobilnej

Mobilny salon kosmetyczny to wygodna opcja zarówno dla klientek, jak i dla kosmetyczek. Prowadzenie tego rodzaju działalności wymaga jednak zaopatrzenia się w specjalny rodzaj kasy fiskalnej dostosowany do mobilnego charakteru pracy. W końcu trudno byłoby korzystać ze standardowych kas fiskalnych podłączanych do prądu, jeżdżąc z miejsca na miejsce.

Najlepszą opcją dla kosmetyczek mobilnych są przenośne kasy fiskalne online. To poręczne urządzenia o niewielkich wymiarach oraz wadze (zwykle nieprzekraczającej pół kilograma). Taka kasa fiskalna bez problemu zmieści się w torbie każdej kosmetyczki. Należy pamiętać jednak, aby zapewnić urządzeniu dostęp do internetu (za pomocą WiFi lub GPRS), aby mogło na bieżąco i bez zbędnych opóźnień wysyłać dane do Centralnego Repozytorium Kas. Mobilna kasa fiskalna może być dodatkowo wyposażona w terminal płatniczy (także przenośny!), co znacznie ułatwi świadczenie usług.

Ulga na zakup kasy fiskalnej

Kasa fiskalna nie należy do najtańszych wydatków, dlatego wiele osób zastanawia się, czy istnieje możliwość dofinansowania zakupu tego sprzętu. Okazuje się, że tak! Zgodnie z art. 111 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. 2004 nr 54 poz. 535) wszystkie osoby, które dopiero rozpoczynają ewidencjonowanie sprzedaży, mają prawo do skorzystania z ulgi na zakup kasy fiskalnej. Dzięki niej mogą odliczyć od podatku do 90% nieopodatkowanej ceny urządzenia. Kwota zwrotu nie może jednak przekroczyć 700 złotych. Należy również pamiętać, aby rozpocząć sprzedaż na urządzeniu fiskalnym w terminie nie późniejszym niż 6 miesięcy od daty jego fiskalizacji. Jeśli kwota zwrotu jest wyższa od podatku należnego w danym miesiącu, można jej resztę odliczyć w miesiącu kolejnym lub otrzymać zwrot na rachunek bankowy. W ten sposób kosmetyczka mobilna może wyposażyć się w kasę fiskalną w znacznie niższej cenie.

Kasa fiskalna a działalność nierejestrowana

Możliwość prowadzenia działalności nierejestrowanej to świetna okazja, aby sprawdzić, czy własna firma to dobry pomysł. W takim przypadku jest się zwolnionym z płacenia podatku, jeśli miesięczny przychód wynosi mniej niż 50% minimalnego miesięcznego wynagrodzenia. Dzięki temu nie trzeba wystawiać paragonów fiskalnych – wystarczy uproszczona księgowość oraz ewentualne faktury lub rachunki.

Działalność nierejestrowana w przypadku kosmetyczek mobilnych nie jest już jednak taka prosta. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów z 22 grudnia 2021 r. branża kosmetyczna nie podlega żadnym zwolnieniom z ewidencjonowania sprzedaży. Oznacza to, że każda kosmetyczka mobilna jest zobowiązana do wystawienia paragonu już od pierwszej transakcji – nawet jeśli prowadzi działalność nierejestrowaną.

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Ostatnio dodane

Wybory samorządowe 2024

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

ZDJĘCIA

OSTATNIO NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.