Jakie zastosowanie mają smarownice?

Smarownica, która nazywana jest także tawotnicą i towotnicą, jest urządzeniem, które służy do aplikowania środku smarnego na różnego rodzaju elementy konstrukcji mechanicznych. Choć mogłoby się wydawać, że nakładanie smaru jest proste i nie trzeba do tego jakichś skomplikowanych urządzeń, należy wiedzieć, że w rzeczywistości jest to czynność niezwykle wymagająca. Smarownicę cechuje ogromna zaleta, jaką jest możliwość równomiernej aplikacji smaru, w odpowiedniej ilości i w nawet najtrudniej dostępnych miejscach.

Czym jest smarownica?

Smarownica to urządzenie służące do aplikacji smaru w celu zmniejszenia tarcia i zużycia powierzchni ruchomych w maszynach oraz w celu zwiększenia ich trwałości i efektywności. Smarownik może być manualny lub zautomatyzowany, a jego funkcjonowanie polega na dostarczeniu odpowiedniej ilości smaru do punktów smarowania w maszynie, takich jak łożyska, wały, przekładnie, łańcuchy i wiele innych. Może on być stosowany w różnych gałęziach przemysłu, takich jak przemysł motoryzacyjny, lotniczy, ciężki, czy rolniczy. Smarownice mogę być wykorzystywane również w gospodarstwach domowych, gdzie znajdują zastosowanie w maszynach do obróbki drewna lub narzędziach ogrodniczych.

Jakie zastosowanie mają smarownice?

Narzędzia techniczne, do których należą między innymi smarownice, cechują się szerokim zastosowaniem. Bardzo często wykorzystywane są w warsztatach mechanicznych, gdzie stosuje się je do smarowania łożysk, wałów, czy przekładni i łańcuchów oraz innych elementów, które wymagają odpowiedniej ilości smaru do optymalnej pracy. W przemyśle ciężkim smarownice stosuje się do smarowania maszyn przemysłowych, takich jak obrabiarki, prasy, wyciągarki i wiele innych. Również w rolnictwie znajdą one swoje zastosowanie. Gwarantują one właściwe smarowanie różnych maszyn rolniczych, takich jak ciągniki, kombajny i rozrzutniki. W przemyśle lotniczym okazują się pomocne do nanoszenia smaru na łożyska kół, silnika, podwozia, z kolei w spożywczym głównie odpowiadają za aplikację środków smarnych do podzespołów młynów, pras i urządzeń do mieszania.

Jaki jest podział smarownic?

Uwzględniając kilka czynników, smarownice można podzielić ze względu na źródło zasilania, metodę pobierania środka smarnego i ilość punktów smarnych. W pierwszym przypadku wyróżnia się smarownice ręczne, nożna, pneumatyczne i elektryczne. W drugim wyróżnić można urządzenia, które posiadają własny pojemnik na środek smarny i takie, które montuje się bezpośrednio na opakowaniu produktu ze środkiem smarującym. Ostatni podział pozwala wybrać spośród urządzeń jednopunktowych i wielopunktowych.

Co wziąć pod uwagę kupując smarownicę?

Zanim dokona się zakupu urządzenia, warto zastanowić się, jakie cechy powinno ono mieć. Należy więc wziąć pod uwagę takie aspekty jak:

- maksymalne ciśnienie tłoczenia,
- wagę,
- pojemność,
- dodatkowe elementy znajdujące się w zestawie ze smarownicą,
- długość wężyka do aplikacji środka smarnego.

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Ostatnio dodane

Wybory samorządowe 2024

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

ZDJĘCIA

OSTATNIO NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.