Jakie są układy technologiczne magazynów?

Układ technologiczny w magazynach jest kluczową kwestią planowania współpracy powiązanych stref przepływu towarów i optymalnego wykorzystania przestrzeni magazynowej. Dobrze przemyślany przy projektowaniu układ magazynu gwarantuje lepszą wydajność i efektywność wszystkich procesów logistycznych. Bardzo istotna jest organizacja procesów magazynowych w taki sposób, aby komunikacja pomiędzy pracownikami była łatwiejsza, a przepływ towarów płynny. Funkcjonalnie powiązanie strefy układu technologicznego w magazynie należy planować w bezpośrednim sąsiedztwie. Takie podejście zapewni opłacalność oraz skuteczność całego magazynu.

Układ przelotowy 

W takim układzie pomieszczenia są rozmieszczone i urządzone horyzontalnie po linii prostej - przyjęcie, składowanie, wydanie. Główną zaletą magazynu z układem przelotowym jest rozdzielenie stref przyjęcia i wydania towarów obszarem magazynowym. Dzięki temu kierunek przepływu towarów jest uporządkowany i bezpieczniejszy, ponadto wyeliminowana zostaje możliwość błędnych wysyłek towarów. 

W układzie przelotowym magazynu główną wadą jest marnowanie znacznej powierzchni magazynowej, którą można wykorzystać do składowania towarów. Dodatkową wadą jest mniej efektywne wykorzystanie stanowisk przeładunkowych, sprzętu oraz ludzkich zasobów np. w porównaniu z układem workowym. To wszystko przekłada się na wyższe koszty składowania, ale zapewnia wyższy poziom bezpieczeństwa.

Układ kątowy

Układ kątowy jest bardzo podobny do przelotowego. Obszar składowania ładunków umieszczony jest w rogu magazynu. Rozdziela przy tym strefę przyjęcia i wydania, które umieszczone są wzdłuż ścian. Kątowe i przelotowe układy technologiczny w magazynach, ze względu na organizację pracy i przepływ towarów, są takie same. Różnią się jedynie kształtem, który wybierany jest w zależności od warunków lokalowych.

Układ workowy

Układ workowy w magazynie nie rozdziela w obszaru składowania na strefie przyjęcia i wydania, ponieważ znajdują się one obok siebie. Taki układ można urządzić na dwa sposoby - z podziałem na strefy lub na wspólne. Jest to najefektywniejsza opcja wykorzystania powierzchni magazynowej ze względu na stanowiska przeładunkowe, sprzęt i ludzi.

Wspólna strefa przyjęcia i wydania zajmuje mniej powierzchni. Taka optymalizacja zmniejsza koszty magazynowania towarów, ale zwiększa możliwości popełnienia błędu przez brak podziału. Duża liczba pojazdów i ruch w jednym miejscu może negatywnie wpływać na bezpieczeństwo pracy. Dlatego też taki układ najczęściej wykorzystuje się w magazynach zautomatyzowanych.

Układ blokowy i rzędowy

Współczesne magazyny praktykują składowanie dwoma podstawowymi układami - rzędowym i blokowym. Pierwszy z nich to najpowszechniejszy sposób układania towarów, które są umieszczane równolegle w rzędach. Do każdej palety w magazynie z układem rzędowym można swobodnie podjechać wózkiem widłowym. Rzędowy układ technologiczny polega na rozmieszczeniu palet lub regałów rzędami na podłodze w taki sposób, aby między nimi pozostawała przestrzeń zapewniająca łatwy dostęp. 

Blokowy układ technologiczny polega na układaniu towarów jeden na drugim, ściśle obok siebie, bez dostępu do każdej palety. Dostać się do wcześniej umieszczonej palety w magazynie z układem blokowym, można dopiero po wyciągnięciu wszystkich towarów, które ją zastawiają. Taki układ dobrze sprawdza się w magazynach z jednym rodzajem towaru, w chłodniach i mroźniach. 

Więcej informacji z branży magazynowej znaleźć można na https://panattonieurope.com/pl-pl/aktualnosci

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Ostatnio dodane

Wybory samorządowe 2024

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

ZDJĘCIA

OSTATNIO NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.