„Dwuchromianowe Spojrzenie” Marcina Materniaka na wystawie w Jarosławiu

Już 4 maja w Jarosławskim Ośrodku Kultury i Sztuki odbędzie się wernisaż wystawy fotografa z Lubaczowa Marcina Materniaka. Artysta zaprezentuje swoje prace wykonane w technice gumy chromianowej.

Na wystawie „Dwuchromianowe spojrzenie. Fotografia Marcina Materniaka” czynnej od 4 maja do 11 czerwca 2023 r. w Galerii Projektor Sztuki, Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki prezentowany jest cykl fotografii, głównie portretów, wywołanych w technice gumy chromianowej. Jest to technika fotograficzna opierająca się na wykorzystaniu chromianów i ich właściwości światłoczułych, gdzie elementem wyjściowym jest tradycyjna fotografia.

Guma chromianowa jest zaliczana, obok oleju, bromoleju i przetłoku, do technik szlachetnych fotografii. Techniki te pozwalają na indywidualną  ingerencję artysty w każdą wykonaną odbitkę jednocześnie nie można uzyskać dwóch identycznych odbitek. Techniki szlachetne przyczyniły się do uznania fotografii za jedną z pełnoprawnych dziedzin sztuki. Wpływ na ten fakt miał piktorialzm, nurt w fotografii,  który narodził się w końcu XIX w., jego propagatorzy posługiwali się właśnie technikami szlachetnymi . Piktorialiści inspirowali się malarstwem impresjonistycznym. Pierwsza wystawa piktorialna na ziemiach polskich odbyła się w 1900 r. we Lwowie. Obecnie, w dobie fotografii cyfrowej, techniki szlachetne odzyskują zainteresowanie, stanowi ona nie tylko wyzwanie, ale i odmienne możliwości ekspresji fotograficznej.

Marcin Materniak

Urodzony w 1977 roku w Lubaczowie, jest jednym z „najwybitniejszych, polskich artystów fotografików – gumistów”.  Z fotografią związany od ponad 20 lat, kolekcjoner zabytkowych aparatów fotograficznych i gitar marki Defil. Absolwent Szkoły Kreatywnej Fotografii przy Krakowskich Szkołach Artystycznych. Dyplom obroniony w 2010 roku  z uzyskanym tytułem Artysty Fotografika. Jako fotograf współpracował z firmami i instytucjami w kraju, a także za granicą. W latach 2015 – 2017 dziennikarz i fotoreporter gazety „Życie Podkarpackie”.

W swojej pracy kieruje się założeniem, że nad każdym zdjęciem trzeba popracować. Ciągły pośpiech i potrzeba szybkiego przepływu informacji, zmusza obecnych fotografów do sięgania po co raz to nowsze zdobycze techniki. Tradycyjną fotografię analogową zamieniono na zapis cyfrowy, a ciemnię na komputer z programem do obróbki zdjęć.  Dlatego postanowił tworzyć swoje prace w technice szlachetnej.

Swoje prace wystawiał w Krakowie, Rzeszowie, Przemyślu, Lubaczowie, Narolu, a zdjęcia Marcina Materniaka znajdują się głównie w prywatnych kolekcjach.

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Ostatnio dodane

Wybory samorządowe 2024

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

ZDJĘCIA

OSTATNIO NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.