Rolnicy z gminy Lubaczów dziękowali za plony w Załużu [ZOBACZ ZDJĘCIA]

fot. gminalubaczow.plfot. gminalubaczow.pl

W minioną niedziele, 4 września, odbyło się Gminno-Dekanalne Święto Plonów. Gospodarzem tegorocznych uroczystości była miejscowość Załuże, która witała przybyłych gości pięknymi dożynkowymi dekoracjami.

W kościele pw. Matki Bożej Opieki, mszę świętą koncelebrowaną w intencji plonów i rolników odprawili ks. kan. Andrzej Stopyra- Dziekan Dekanatu Lubaczowskiego, Ojciec Jan Szpyt- franciszkanin z Klasztoru św. Marii Magdaleny w Przemyślu, ks. Tadeusz Maciejko proboszcz parafii w Załużu oraz Ks. Dominik Samulak- proboszcz Parafii pw. Objawienia Pańskiego w Łukawcu.

Z tego miejsca barwny korowód dożynkowy, składający się z orszaku konnego, dwóch dorożek, pięknie ustrojonych traktorów z wozami i przyczepami, na których jechały misternie wykonane wieńce dożynkowe wraz z wykonawcami, ruszył w kierunku stadionu sportowego, gdzie odbyła się druga część uroczystości. Po powitaniu licznie przybyłych gości m.in. Teresy Pamuły- Poseł na Sejm RP, delegacji samorządu Miasta Jaworowa na Ukrainie- Vitalija Denehy- wicemera Jaworowa i Mikołaja Besagi – Radnego Rady Miasta Jaworowa, przedstawicieli służb mundurowych, instytucji oraz organizacji związanych ze wsparciem rolnictwa, odbył się „obrzęd zakończenia żniw” w wykonaniu Zespołu Śpiewaczego Niespodzianka, podczas którego „żniwiarze” wręczyli na ręce gospodarza gminy- Wiesława Kapla oraz jego małżonki snopek żniwny ze zbóż oraz symbol pszenicznego chleba, z życzeniami dla nich i wszystkich mieszkańców. Chwilę później Wójt Gminy Lubaczów, Starostowie dożynkowi- Państwo Beata Bobecka i Kamil Bosek (starostowie gminni) oraz Państwo Dorota Antosz i Paweł Pukas (starosta sołectwa Załuże), podzielili się chlebem z zebranymi gośćmi. W gminie Lubaczów dożynkową tradycją jest również piękny „obrzęd obtańczenia wieńca” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca KRESY.

Tegoroczne Święto Plonów było również okazją do uczczenia jubileuszu 60-lecia istnienia Koła Gospodyń Wiejskich w Załużu- najstarszego w gminie Lubaczów. Jubilatki odebrały liczne gratulacje, życzenia i prezenty m.in. od Teresy Pamuły, Podkarpackiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Lubaczowie, delegacji z Ukrainy, Samorządu Gminy Lubaczów, GOK i GBP, Sołectwa Załuże, Klubu Seniora w Załużu, Stowarzyszenia Kół Gospodyń Wiejskich oraz koleżanek z pozostałych KGW.

Podczas dożynek przeprowadzono konkurs na „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy”, do którego zgłoszono 22 wieńce. Według komisji najpiękniejszy wieniec przygotowały panie z KGW Szczutków, na drugim miejscu KGW Załuże, a na trzecim KGW Budomierzu.  Przyznano także trzy wyróżnienia, które przypadły: KGW Krowica Sama, KGW Młodów oraz KGW Borowa Góra.

Do drugiego z przeprowadzonych konkursów na „Najlepszy chleb” zgłoszeń dokonało 25 podmiotów. Istotnymi kryteriami branymi pod uwagę przy wytypowaniu najlepszego chleba było: zastosowanie tradycyjnej receptury, wygląd, aromat, smak, oraz struktura w przekroju. Pierwsze miejsce zajęło KGW Bałaje, drugie KGW Borowa Góra, a trzecie KGW Mokrzyca. Wyróżnienia przyznano KGW Antoniki i KGW Krowica Hołodowska oraz Klubowi Seniora w Młodowie.

Na dożynkowym placu nie zabrakło nowoczesnego sprzętu rolniczego, zaprezentowanego dzięki uprzejmości Panów: Jacka Rozwoda, Tadeusza Hałuchy oraz Kamila Boska, a także tradyjcnych narzędzi rolniczych, wśród których największym zainteresowaniem cieszyła się sztyftówka.

Wiesław Kapel – Wójt Gminy Lubaczów zabierając głos podczas dożynek podkreślił, że są one wyrazem naszej integracji, czasem gdy dziękujemy Bogu za opiekę i ludziom za trud pracy. Mimo że w gminie Lubaczów dominują gospodarstwa małe, potrafią one się rozwijać, a ich właściciele doskonale rozumieją, ile wysiłku kosztuje ich utrzymanie.

Wójt w sposób szczególny podziękował mieszkańcom Załuża za organizację tego wydarzenia, piękne przyozdobienie całej miejscowości, bardzo dobrą współpracę z Gminą oraz Gminnym Ośrodkiem Kultury, dzięki czemu licznie przybyli goście, mogli podziwiać tradycyjne, kolorowe święto plonów- takie, jakim ono powinno być.

Zdjęcia: Gmina Lubaczów

IMG_0602.jpgIMG_0606.jpgIMG_0635.jpgIMG_0638.jpgIMG_0644.jpgIMG_0705.jpgIMG_0728.jpgIMG_0732.jpgIMG_0743.jpgIMG_0811.jpgIMG_0840.jpgIMG_0843.jpgIMG_0873.jpgIMG_0903.jpgIMG_0931.jpgIMG_0936.jpgIMG_0941.jpgIMG_0954.jpgIMG_0958.jpgIMG_1015.jpgIMG_1016.jpgIMG_1041.jpgIMG_1071.jpgIMG_1075.jpgIMG_1077.jpgIMG_1088.jpgIMG_1099.jpgIMG_1138.jpgIMG_1199.jpgIMG_1226.jpgIMG_1250.jpgIMG_1260.jpgIMG_1275.jpgIMG_1293.jpg

Źródło: gminalubaczow.pl

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Najbliższe wydarzenia

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.