Podróże kulinarne, pielgrzymkowe, a może biznesowe? Poznaj 6 typów turystyki!

Pojęcie turystyki jest znane każdemu, jednak mało kto zastanawia się nad jego złożonością. To bardzo ciekawy temat, zwłaszcza dlatego, że każdy choć raz w życiu odbył jakąś podróż. Obecnie dzieci już w szkole uczestniczą w licznych wycieczkach, także zagranicznych. Dowiedz się, jakie są rodzaje turystyki i sprawdź, który z typów najbardziej odpowiada Twoim preferencjom!

1. Turystyka wypoczynkowa

Turystyka wypoczynkowa to prawdopodobnie najbardziej znana forma podróżowania. Jej głównym motywem jest zregenerowanie sił, zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Polega na wyjazdach do miejsc, w których okoliczności przyrody sprzyjają wyciszaniu i spędzaniu czasu z najbliższymi. Najczęściej są to pobyty typowo rekreacyjne, podczas których łączy się plażowanie ze zwiedzaniem, zakupami, amatorskim uprawianiem sportu i udziałem w wydarzeniach kulturalnych.

W obrębie turystyki wypoczynkowej przeważnie wymienia się turystykę wiejską, morską, handlową, weekendową i rozrywkową. Każda z nich jest nastawiona na wykonywanie nieco innych czynności, jednak wszystkie mają jeden cel — zregenerowanie sił i relaks.

2. Turystyka kwalifikowana

Mianem turystyki kwalifikowanej określa się ogół podróży organizowanych w celu wykonywania konkretnej aktywności, która wymaga dysponowania jakimiś kwalifikacjami czy umiejętnościami. Z reguły wiążą się one ze sporym zaangażowaniem fizycznym i sprowadzają się do uprawiania wybranej dyscypliny sportu. Mogą polegać np. na jeździe rowerem, żeglowaniu, pływaniu kajakiem czy jeżdżeniu konno. Co do zasady są nastawione na jedną konkretną dziedzinę. Mogą odbywać się niemal w każdym terenie, jednak zwykle ich celem stają się miejsce atrakcyjne przyrodniczo.

W ramach turystyki kwalifikowanej mówi się często m.in. o turystyce pieszej, rowerowej, narciarskiej, konnej czy pieszej. Jako osobne kategorie wyróżnia się też wspinaczkę i trekking.

3. Turystyka poznawcza

Turystyka poznawcza, jak sama nazwa wskazuje, ma na celu poznawanie konkretnego regionu. Przewiduje zgłębianie jego kultury i historii. Może polegać na spędzaniu czasu z lokalnymi mieszkańcami w celu lepszego zrozumienia ich filozofii życia. Często łączy zwiedzanie atrakcji przyrodniczych z podziwianiem największych zabytków. W jej obrębie znajduje się też turystyka kulinarna, która dąży do smakowania nowych potraw i zgłębiania tajników kulinarnych danego narodu.

4. Turystyka pielgrzymkowa

Turystyka pielgrzymkowa jest zarezerwowana dla wyznawców konkretnej religii. Ma na celu odwiedzenie miejsc ważnych z punktu widzenia danego wyznania. Polega na podróżowaniu do miejsc, w których znajdują się ważne obiekty sakralne, np. kościoły czy sanktuaria. W jej ramach często organizuje się pielgrzymki np. do grobów osób uznanych za święte czy miejsc związanych z ich działalnością. Może też dążyć do zapoznania się z historią danej postaci czy budowli. Często wydarzenia organizowane w ramach turystyki pielgrzymkowej mają charakter cykliczny.

5. Turystyka zdrowotna

Turystyka zdrowotna dotyczy wyjazdów, które mają na celu regenerację zdrowia psychicznego i fizycznego. Służy wzmocnieniu kondycji całego organizmu i poprawie samopoczucia. Ma wspomóc prawidłowe działanie całego ciała i umożliwić lepsze funkcjonowanie po powrocie. Dużo mówi się zwłaszcza o turystyce uzdrowiskowej, która może obejmować rehabilitację, leczenie przewlekłych schorzeń czy promocję zdrowia.

Coraz częściej w ramach turystyki zdrowotnej znajdują się też wyjazdy mające na celu poddanie się operacjom w placówkach medycznych, np. klinikach, szpitalach czy centrach chirurgii plastycznej. Stanowią one połączenie turystyki i leczenia. W niektórych przypadkach wynikają z tego, że w miejscu stałego miejsca zamieszkania nie ma możliwości skorzystania z konkretnego zabiegu.

6. Turystyka ślubna

W ostatnim czasie coraz prężniej rozwija się turystyka ślubna. I wcale nie chodzi tu o wyjazdy organizowane po ceremonii zawarcia małżeństwa, bo podróże poślubne nie są żadną nowością. Mowa o zupełnie nowym trendzie polegającym na braniu ślubu poza krajem zamieszkania. Ten nieco dziwny pomysł na organizację zaślubin ma zdaniem wielu par dużo zalet. Przede wszystkim pozwala zmniejszyć wydatki na wesele, bo ogranicza się do zaproszenia świadków i najbliższej rodziny. Ponadto umożliwia zaplanowanie uroczystości w dowolnych okolicznościach przyrody, np. na malowniczej plaży czy w górskim kurorcie. Daje możliwość spełnienia marzeń o wycieczce do najodleglejszych krańców świata i zapewnia wrażenia niezapomniane prawdopodobnie do końca życia.

Ślub za granicą wiąże się też ze sporą ilością formalności, jednak przy odrobinie zaangażowania, da się go zorganizować w dość krótkim czasie. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie: https://rankomat.pl/turystyka/slub-za-granica. Możesz też skorzystać z porady firm zajmujących się profesjonalnie planowaniem ceremonii zaślubin poza Polską.

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Ostatnio dodane

Wybory samorządowe 2024

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

ZDJĘCIA

OSTATNIO NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.