Gmina Narol: Upamiętnili poległych w walce z banderowcami [ZDJĘCIA]

fot. Miasto i Gmina Narolfot. Miasto i Gmina Narol

We wtorek (21.05) miały miejsce obchody 80. rocznicy walki z Ukraińską Powstańczą Armią w obronie Narola i okolicznych miejscowości.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji poległych obrońców, która odbyła się w kościele pw. św. Andrzeja w Lipsku. Mszy przewodniczył ksiądz Dziekan Julian Leńczuk, który w swoim kazaniu przypomniał o poświęceniu i odwadze obrońców walczących na tych terenach w obronie swoich rodzin.

Po mszy, uczestnicy przemaszerowali pod pomnik w Lipsku, gdzie odbyły się oficjalne uroczystości. Ceremonię poprowadził burmistrz Miasta i Gminy Narol, Arkadiusz Mroczek. Zgromadzeni odśpiewali Hymn Narodowy – Mazurek Dąbrowskiego, oddając hołd poległym. Następnie burmistrz odczytał historię tamtego tragicznego wydarzenia sprzed 80 lat, przypominając o bohaterstwie i ofierze lokalnych mieszkańców.

Pod pomnikiem złożono wieńce i zapalono znicze, symbolizujące pamięć o poległych. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele samorządu, przedstawiciele Koła Narol Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie ze szkół w Narolu, Rudzie Różanieckiej oraz Łukawicy. Były obecne poczty sztandarowe: samorządowy, strażacki i szkolne. Harcerze z Rudy Różanieckiej, przedstawiciele jednostek gminnych oraz mieszkańcy również oddali hołd bohaterom.

Burmistrz Arkadiusz Mroczek zwrócił się do zgromadzonych z następującymi słowami: "Pamiętamy o tamtych wydarzeniach, pamiętamy o bohaterach. Nie zebraliśmy się, by wspominać zbrodniarzy z UPA, lecz tych, którzy z ich rąk zginęli. Jednakże naród ukraiński w obecnej sytuacji potrzebuje naszego wsparcia."

Uroczystości te były wyrazem hołdu i pamięci dla tych, którzy oddali życie w obronie swoich domów i rodzin. Były także lekcją historii i patriotyzmu.

Zdjęcia: Miasta i Gminy Narol

Źródło: Miasto i Gmina Narol

Komentarze   

Polak
+6 # Polak 2024-05-22 16:44
Mordowali ukraińcy.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Rxx
+3 # Rxx 2024-05-23 08:31
To tak czy inaczej jedna rasa.A należało by ich wyprzeć (z naszego kraju)a nie wesprzeć.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Ostatnio dodane

Wybory samorządowe 2024

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

ZDJĘCIA

OSTATNIO NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.