Wózki widłowe akumulatorowe - co warto o nich wiedzieć?

wózek widłowy akumulatorowy Manitouwózek widłowy akumulatorowy Manitou

Zastanawiasz się, czy wózki widłowe akumulatorowe to dobre rozwiązanie dla Twojej firmy i czy warto w nie inwestować? Obecnie przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na zakup różnego rodzaju wózków widłowych, nic w tym dziwnego, ponieważ sprzęt ten doskonale podnosi wydajność oraz komfort pracy. W tym artykule poznasz niezbędne informacje odnośnie do wózków widłowych akumulatorowych. Pozwolą Ci one na podjęcie właściwej decyzji.

Specyfika i parametry akumulatorów

Akumulator jest wtórnym ogniwem galwanicznym, które może być wielokrotnie wykorzystywane dzięki ładowaniu prądem elektrycznym. Oznacza to, że gromadzona energia w akumulatorze uwalnia się podczas pracy, a w procesie ładowania gromadzi się w nim. W ten sposób można wyróżnić dwa cykle pracy akumulatora, tj. praca i ładowanie.

Akumulatory do wózków widłowych to baterie tradycyjne, które wykorzystują elektrolit w postaci żelu lub płynu.

Napięcie w baterii tradycyjnej a liczba ogniw

- bateria posiadająca 12 ogniw dysponuje napięciem 24V;
- bateria posiadająca 40 ogniw dysponuje napięciem 80V;
- na rynku dostępny jest również akumulator o napięciu 48V.

Najważniejszymi parametrami, na które warto zwrócić uwagę w akumulatorach, są:

- Pojemność - im większa pojemność, tym dłuższy czas pracy wózka widłowego, pomiędzy ładowaniem. Warto wiedzieć, że pojemność ta, podawana jest w amperogodzinach.
- Czas ładowania - jest to istotna kwestia, zwłaszcza dla tych przedsiębiorstw, które funkcjonują w trybie dwuzmianowym. Dobrym rozwiązaniem jest zakup drugiego akumulatora. Dzięki temu jedna z baterii może być ładowana w tym samym czasie, w którym zamiennik jest używany.

Elektryczne wózki widłowe to nie jedyny sprzęt, który wykorzystuje akumulatory do zasilania. Wśród takich urządzeń są również:

- podnośniki magazynowe w skład których wchodzą: paleciaki elektryczne, wózki wysokiego składowania, wózki paletowe z masztem, wózki elektryczne przegubowe;
- maszyny czyszczące, tj. polerki, myjki;
platformy robocze, np. podnośniki nożycowe i koszowe;
- paleciaki elektryczne z podestem lub fotelem dla operatora.

Wózki widłowe akumulatorowe - do jakich prac?

Wózek widłowy akumulatorowy na magazynie podczas przewożenia materiałów

Wózek elektryczny to bez wątpienia jeden z najwygodniejszych oraz najłatwiejszych w obsłudze sprzęt do pracy na magazynie. Warto go uwzględnić podczas zakupu, jeśli w firmie wykonywane są poniższe czynności:

- rozładunek dostawy,
- przewożenie materiałów na terenie magazynu,
- składowanie towarów,
- załadunek ciężarówek,
- kompletacja zamówień.

Wózki widłowe elektryczne a miejsce pracy

Wózki widłowe akumulatorowe są wykorzystywane w różnych miejscach pracy, w zależności od magazynu można przydzielić dany wózek.

 1. Magazyny niskiego składowania - w tym przypadku najczęściej są wybierane wózki paletowe elektryczne.
 2. Magazyny średniego składowania - tu doskonale sprawdzą się paleciaki z masztem, wózki przegubowe i wózki czołowe z niewielkim udźwigiem maksymalnym.
 3. Magazyny wysokiego składowania - w takim miejscu pracy warto wybrać wózki boczne oraz wózki do kompletacji.

Warunki pracy dla wózków akumulatorowych

Przed zakupem wózka widłowego elektrycznego warto upewnić się, czy w magazynie są zachowane odpowiednie warunki dla tego typu urządzeń. Chodzi tu między innymi o:

 1. płaskie i pozbawione progów nawierzchnie jezdniowe,
 2. właściwą szerokość dróg transportowych uwzględniająca maksymalną szerokość urządzenia z przewożonym materiałem,
 3. odpowiednią wysokość pomieszczeń, która pozwoli na swobodne unoszenie ładunków, a także poruszanie się,
 4. miejsce na terenie zakładu, które będzie przeznaczone do ładowania i wymiany baterii w wózkach

Ładowanie akumulatorów - najważniejsze zasady

 1. Akumulator trzeba ładować w momencie kiedy ma jeszcze klika procent mocy, nie należy dopuścić do całkowitego rozładowania baterii.
 2. Aby zachować bezpieczeństwo, pamiętaj, by akumulator podłączyć do wyłączonego prostownika. Dopiero po podpięciu można go włączyć. Czas trwania ładowania zależy od sprzętu, zatem wcześniej warto zapoznać się z instrukcją obsługi.
 3. Po zakończeniu ładowania w pierwszej kolejności należy włączać prostownik, a następnie odłączyć go od akumulatora.

Elektryczne wózki widłowe - jakie są ich zalety?

Wózki widłowe akumulatorowe sterowane przez operatorów podczas pracy na magazynie

Wózek widłowy akumulatorowy, to z pewnością sprzęt wart uwagi. Jakie są zalety tego typu wózków? Oto kilka z nich:

 1. Wózki widłowe elektryczne w przeciwieństwie do wózków widłowych spalinowych nie wytwarzają szkodliwych spalin. Jest to mocny argument, ponieważ posiadając tego typu wózki nie przyczyniasz się do zamieszczenia środowiska, a przede wszystkim dbasz o zdrowie pracowników.
 2. Wózek elektryczny jest cichy, przez co praca jest komfortowa i wygodna. Głośność tych urządzeń kwalifikuje się w przedziale około 70-80 dB. Natężenie dźwięku można porównać do odkurzacza.
 3. Dzięki kompaktowej budowie oraz zdolności do precyzyjnego wykonywania skomplikowanych manewrów elektryczny wózek widłowy jest doskonałym rozwiązaniem do przestrzeni ciasnych i wąskich.
 4. Udźwig wózka widłowego akumulatorowego sięga nawet 8 ton, dzięki temu bez problemu podniesie ciężkie materiały.
 5. W wózkach widłowych z masztem wysokość podnoszenia jest możliwa nawet do 7 metrów, w związku z tym przewożenie pionowych ładunków nie jest dla niego przeszkodą
 6. Łatwość obsługi wózków widłowych elektrycznych sprzyja pracy. 

Koszt wózka widłowego elektrycznego

Decyzja dotycząca zakupu sprzętu często jest uzależniona od ich ceny. Nowe wózki widłowe elektryczne, to wydatek około 70 tysięcy złotych. Na ostateczny koszt wózka ma wpływ, to jakiej firmy jest dany wózek, a także jego parametry, wyposażenie, długość okresu gwarancji oraz dodatkowe usługi jak np. serwis wózków widłowych

Jeśli budżet jest ograniczony warto rozważyć zakupu używanych wózków widłowych, ponieważ ich cena może być nawet o 60% niższa niż nowy model.

Podsumowanie

Wózek widłowy akumulatorowy to z pewnością sprzęt, który sprawdzi się w wielu miejscach pracy. Prężnie rozwijająca się gospodarka skłania przedsiębiorców do zmian, w celu zwiększenia efektywności pracy. Właściciele dużych firm z magazynami coraz częściej wybierają wózki widłowe elektryczne, ponieważ urządzenia te poprawiają komfort pracy operatora, co przekłada się na wydajności i samopoczucie pracownika.

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Ostatnio dodane

Wybory samorządowe 2024

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

ZDJĘCIA

OSTATNIO NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.