![Strażnicy granicy z Lubaczowa świętowali w symbolicznym miejscu [ZDJĘCIA]](/images/2025/05/20/18_2025_05_19__15_12_50_large.jpg)
Strażnicy granicy z Lubaczowa świętowali w symbolicznym miejscu [ZDJĘCIA]
fot. Parafia pw. Objawienia Pańskiego w Łukawcu
W niedzielę, 18 maja, funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Lubaczowie spotkali się przy Kapliczce Pięć Sosen, aby wspólnie uczcić swoje doroczne święto. Obchody, jak co roku, miały uroczysty i refleksyjny charakter, a ich centralnym punktem była Msza święta odprawiona w intencji funkcjonariuszy i ich rodzin.
Po zakończeniu nabożeństwa uczestnicy mogli skosztować tradycyjnej grochówki, która od lat towarzyszy majowym obchodom. Spotkanie odbyło się w duchu wspólnoty i szacunku dla trudnej i odpowiedzialnej służby na rzecz bezpieczeństwa państwa.
Kapliczka Pięć Sosen znajduje się między Majdanem Lipowieckim a Wólką Żmijowską, na terenie gminy Wielkie Oczy. To wyjątkowe miejsce o głębokim znaczeniu religijnym i historycznym. Znajduje się tu pomnik przyrody – pięć potężnych sosen wyrastających z jednego pnia. Według ludowych przekazów, w XVIII wieku Matka Boża miała objawić się w tym miejscu dzieciom pasącym bydło. Między rozgałęzieniami drzewa wytrysło źródło, którego woda uchodziła za uzdrawiającą. Wkrótce wybudowano tu kaplicę z obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy, a miejsce to stało się celem pielgrzymek Polaków, Ukraińców i Żydów.
Kaplica została zniszczona w 1944 roku przez Armię Czerwoną, a obraz zaginął. W 1973 roku mieszkaniec Skolina – Jan Kuchta – postawił w tym miejscu nową, drewnianą kapliczkę z wizerunkiem Matki Bożej Pacławskiej. Po jej zniszczeniu przez pożar w 2006 roku, w maju 2007 roku nastąpiło poświęcenie kolejnej. Dziś Kapliczka Pięć Sosen pozostaje ważnym miejscem modlitwy i spotkań, nie tylko dla strażników granicznych, ale również dla myśliwych obchodzących tu święto św. Huberta.
Zobaczcie zdjęcia fot. Parafia pw. Objawienia Pańskiego w Łukawcu
W tym roku uroczystość zbiegła się z 34. rocznicą powołania Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Dlatego warto wspomnieć, że BiOSG powstał 16 maja 1991 roku. Jego patronem jest gen. bryg. Jan Tomasz Gorzechowski „Jur”. Oddział chroni blisko 240 km granicy z Ukrainą i 134 km z Republiką Słowacką. W jego strukturze działa 14 placówek oraz Strzeżony Ośrodek dla Cudzoziemców w Przemyślu. Służy w nim ponad 2 tys. funkcjonariuszy i 300 pracowników cywilnych. W skład BiOSG wchodzi m.in. Placówka SG w Lubaczowie, odpowiedzialna za 16-kilometrowy, zalesiony i podmokły odcinek granicy. Od 2013 roku placówka obsługuje nowoczesne przejście graniczne Budomierz–Hruszew, gdzie całodobowo odbywa się ruch osobowy i towarowy.
Z tej okazji jubileuszu przygotowano specjalny film prezentujący codzienne zadania funkcjonariuszy pełniących służbę na Podkarpaciu. Materiał przybliża specyfikę pracy strażników granicznych oraz ich zaangażowanie w ochronę wschodnich granic Polski.