Udaremniono przemyt wyciągu z pławikonika japońskiego na przejściu w Budomierzu
fot. KAS
Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z oddziałów w Budomierzu i Malhowicach zatrzymali łącznie 500 kapsułek zawierających ekstrakt z pławikonika japońskiego (Hippocampus japonicus), gatunku objętego ochroną na mocy Konwencji CITES.
Towar próbowały przewieźć przez granicę osoby podróżujące z Ukrainy, nie zgłaszając kapsułek do kontroli celnej i ukrywając je w bagażu podróżnym. Preparaty nie posiadały wymaganych zezwoleń, które są niezbędne przy transporcie produktów pochodzących od gatunków zagrożonych wyginięciem.
Pławikonik japoński znajduje się na liście gatunków chronionych Konwencją o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES). Zgodnie z przepisami, ochrona dotyczy nie tylko samych zwierząt i roślin, ale również ich części oraz wykonanych z nich produktów.
Podkarpacka Krajowa Administracja Skarbowa przypomina, że handel takimi okazami jest możliwy wyłącznie na podstawie stosownych zezwoleń. Ich brak skutkuje poważnymi konsekwencjami prawnymi. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, nielegalny przewóz lub handel gatunkami CITES może skutkować karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.
W 2024 roku funkcjonariusze KAS z Podkarpacia udaremnili już przewóz 6 100 kapsułek zawierających ekstrakt z pławikonika japońskiego. Granica z Ukrainą pozostaje miejscem szczególnie kontrolowanym pod kątem prób nielegalnego wwozu towarów objętych międzynarodową ochroną.