
Marta Pietraszkiewicz odznaczona przez Minister Klimatu i Środowiska
Marta Pietraszkiewicz z odznaczeniem (czwarta od prawej).
Marta Pietraszkiewicz, sekretarz w Nadleśnictwie Lubaczów, została uhonorowana odznaczeniem„Za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Klimatu”. Wyróżnienie przyznała Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas uroczystości z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów oraz 100-lecia Lasów Państwowych, która odbyła się 21 marca w Pałacu Karolin w Otrębusach.
W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, środowisk leśnych, naukowych i społecznych. Podczas obchodów symbolicznie rozpoczęto nowe stulecie działalności Lasów Państwowych. Wyróżnienia wręczono osobom, które swoim zaangażowaniem, wiedzą i codzienną pracą wspierają polskie leśnictwo oraz działania na rzecz ochrony przyrody. W gronie nagrodzonych znalazła się Marta Pietraszkiewicz z Nadleśnictwa Lubaczów, która otrzymała odznaczenie „Za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Klimatu”. Jest to wyraz uznania dla jej wieloletniej, rzetelnej pracy i troski o środowisko naturalne.
Podczas uroczystości podkreślano znaczenie konsekwentnego działania i kontynuowania tradycji, ale także otwartość na zmiany i potrzeby społeczne.
– Naszym zadaniem jest nie tylko dostosowanie lasów do nowych warunków klimatycznych, ale także aktywny udział w walce z globalnym ociepleniem – poprzez pochłanianie dwutlenku węgla, regenerację gleby, retencję wody oraz wprowadzanie gatunków odpornych na zmiany klimatyczne – zaznaczył Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Witold Koss. Dodał również, że lasy pełnią coraz ważniejszą rolę w codziennym życiu społecznym, stając się miejscem wypoczynku, rekreacji i poprawy zdrowia. – Musimy dostrzec te potrzeby i odpowiedzialnie na nie reagować, dbając o równowagę między ochroną przyrody a społecznymi oczekiwaniami – mówił.
Dyrektor podkreślił także, że Lasy Państwowe stanowią fundament polskiej gospodarki.
– Dzięki zaangażowaniu leśników, zakładów usług leśnych oraz branży leśno-drzewnej możemy mówić o silnej, stabilnej i zrównoważonej gospodarce leśnej, odpowiadającej na potrzeby rynku – zaznaczył.
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska zwróciła uwagę na skalę odpowiedzialności spoczywającej na leśnikach.
– To ogromne wyzwanie, zwłaszcza wobec licznych zagrożeń, jakie dotykają lasy – mówiła, dziękując za troskę o jedną trzecią powierzchni kraju. Wspomniała również o ubiegłorocznym otwarciu resortu na dialog i wyraziła wdzięczność Lasom Państwowym za udział w rozmowach o przyszłości lasów. – Wierzę, że w tym dialogu uda nam się lasy będące w opiece Lasów Państwowych przekazać kolejnym pokoleniom w dobrej kondycji – dodała.
Podczas wydarzenia podkreślano, że kluczowe w pracy leśników jest konsekwentne realizowanie planów, pielęgnowanie tradycji, ale także uważna obserwacja przyrody, reagowanie na rosnące oczekiwania społeczne i wdrażanie nowoczesnych rozwiązań.