Horyniec - Zdrój Art Festiwal. Znamy pierwsze szczegóły

fot. archiwum Krystian Kłysewiczfot. archiwum Krystian Kłysewicz

W dniach od 7 do 16 sierpnia odbędzie się kolejna odsłona letniego festiwalu w Horyńcu-Zdroju. Bohaterem edycji 2021 był m.in. Stanisław Lem i to właśnie cytat z jego książki – Nauka objaśnia świat, ale pogodzić z nim może jedynie sztuka, stał się wówczas mottem festiwalu.

W tym roku obchodzimy Rok Brunona Schulza – przypada w nim bowiem 130. rocznica urodzin i 80. rocznica tragicznej śmierci pisarza i plastyka.

- Nieprzypadkowo zatem festiwal 2022 przebiegnie pod hasłem zaczerpniętym z jego spuścizny i brzmiącym: Potrzebna mi jest bliskość pokrewnego człowieka. Tej bliskości właśnie, której dziś tak bardzo potrzebujemy, będziemy poszukiwali w rozmowach i spotkaniach z zaproszonymi gośćmi, w wydarzeniach artystycznych i kulturalnych.  – informują organizatorzy wydarzenia

Kilkudniowy festiwal otworzy wydarzenie literacko-muzyczne Sklepy cynamonowe w interpretacji Krzysztofa Wakulińskiego – cenionego aktora scen warszawskich i Teatru Polskiego Radia.  Od 7 do 16 sierpnia mieszkańcy Horyńca-Zdroju i sąsiedniej Lubyczy Królewskiej oraz kuracjusze i turyści z całej Polski, będą mieli okazję do obcowania ze sztuką w jej różnorodnym wydaniu, zgodnie z interdyscyplinarną formułą festiwalu. Wśród gości znajdą się zarówno pisarze, poeci i znawcy polszczyzny,  jak też aktorzy, muzycy oraz artyści sztuk plastycznych, m.in.: profesor Jerzy Bralczyk, Mistrz ilustracji Józef Wilkoń, legendarna polsko-ukraińska pieśniarka Olena Leonenko, jedna z najpopularniejszych autorek literatury dziecięcej – Justyna Bednarek, wybitny muzyk jazzowy Włodzimierz Nahorny, popularny wokalista, pianista i kompozytor – Krzysztof Antkowiak, autorka nagradzanych biografii Wandy Rutkiewicz i Simony Kossak – Anna Kamińska

Wśród stałych bywalców festiwalu, którzy też pojawią się w tym roku, należy wymienić: pisarza Grzegorza Kasdepke – który tym razem wyjątkowo pojawi się i jako autor dziecięcy, i jako współautor książki dla dorosłych; aktorkę Dominikę Ostałowską; legendarnego polsko-niemieckiego saksofonistę Leszka Żądło; felietonistę i dziennikarza Michała Ogórka; poetę Michała Zabłockiego.  Nie zabraknie też lokalnych twórców, a wśród znajdą się pisarz Robert Gmiterek – autor „Na Roztoczu. Przewodnik metaforyczny” oraz popularna pisarka i wokalistka z Przemyśla – Magdalena Skubisz.

Z myślą o artystycznie uzdolnionej młodzieży, zgodnie już z festiwalową tradycją, organizatorzy zaplanowali warsztaty teatralne – poprowadzi je aktor Teatru Studio z Warszawy Maciej Makowski. Niewątpliwą atrakcją będzie też koncert zespołu Bukoru – młodych artystów z Krakowa, którego premiera odbyła się w czerwcu na scenie Mazowieckiego Instytutu Kultury w Warszawie. To wyjątkowy projekt muzyczny, przygotowany z okazji obchodów Roku Romantyzmu Polskiego, w którym ballada Adama Mickiewicza spotyka pieśń gminną.

Wydarzenia festiwalowe będą miały miejsce w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury (dawny Teatr Ponińskich) i siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej, na scenie Amfiteatru w Parku Zdrojowym i w kawiarni Cafe Sanacja. Wybrane spotkania i wydarzenia odbędą się też, jak w roku poprzednim, w Lubyczy Królewskiej. Gmina Lubycza Królewska już po raz drugi występuje jako oficjalny partner festiwalu.

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Najbliższe wydarzenia