Lubaczów: Mieszkańcy przeciw biometanowni. Burmistrz rezygnuje z dalszych działań?
Featured

Lubaczów: Mieszkańcy przeciw biometanowni. Burmistrz rezygnuje z dalszych działań?

Zdjęcie ilustracyjne fot. pixabay.comZdjęcie ilustracyjne fot. pixabay.com

Burmistrz Lubaczowa, Krzysztof Szpyt, poinformował, że zrezygnuje z dalszych działań w sprawie budowy biometanowni w mieście. Decyzja ta jest efektem sprzeciwu mieszkańców oraz radnych, którzy wyrazili liczne obawy dotyczącej tej inwestycji. 

Spór o biometanownię w Lubaczowie

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej miała być głosowana uchwała dotycząca dzierżawy działek przy ul. Lipowej. Największa z nich, o powierzchni 6,3 ha, była przewidziana pod budowę biometanowni. Uchwała została jednak wycofana z porządku obrad. Decyzja ta wywołała burzliwą dyskusję, w której radni zgłosili zastrzeżenia dotyczące braku konsultacji społecznych, szczegółowych informacji o inwestycji oraz potencjalnego wpływu na mieszkańców.

Kluczowe argumenty radnych

Radny Robert Witko zwrócił uwagę na sposób procedowania inwestycji, podkreślając, że radni otrzymali ogólne materiały na krótko przed obradami. Wskazał na potencjalne ryzyko związane z przetwarzaniem odpadów, takich jak osady ściekowe czy odpady poubojowe, w bliskim sąsiedztwie zabudowy mieszkalnej. Zaapelował o organizację otwartych konsultacji społecznych, aby mieszkańcy mieli możliwość wyrażenia swoich obaw. Z kolei Radny Rafał Maciuła podkreślił znaczenie biometanowni w kontekście zielonej energii, ale jednocześnie wskazał na problematyczność ich lokalizacji w pobliżu osiedli mieszkalnych. Zwrócił uwagę na emisje odorów i wzmożony ruch ciężarowy, które budzą obawy społeczności lokalnych. Natomiast radna Anna Kordys zaznaczyła, że dokumenty dotyczące inwestycji zostały przekazane zbyt późno, co uniemożliwiło radnym rzetelną analizę. Wskazała na konieczność pełnej transparentności w podejmowaniu decyzji dotyczących tak istotnych inwestycji.

Wyjaśnienia Burmistrza Lubaczowa

Burmistrz Krzysztof Szpyt wyjaśnił, że decyzja o dzierżawie miała być wstępnym krokiem, umożliwiającym inwestorowi rozpoczęcie dalszych działań, w tym procedury uzyskania decyzji środowiskowej. Podkreślił jednak, że w obliczu sprzeciwu radnych i mieszkańców wycofał uchwałę, aby umożliwić dalsze konsultacje i uzyskanie szczegółowych informacji od inwestora. 

Stanowisko Kierownika Referatu Inwestycji i Rozwoju

Portal ZLUBACZOWA.PL otrzymał stanowisko Piotra Bednarczyka, Kierownika Referatu Inwestycji i Rozwoju, w sprawie planowanej biometanowni. Wyjaśnił, że inwestycja zakłada hermetyczne hale eliminujące odory oraz produkcję biometanu wtłaczanego do sieci gazowej, co ogranicza hałas i emisję spalin. Lokalizacja przy ul. Lipowej jest oddzielona lasem od osiedli mieszkaniowych.

Rozmowy obejmują także sprzedaż gazu firmom działającym w strefie inwestycyjnej oraz jego wykorzystanie przez miasto. Korzyści to również wpływy z dzierżawy i podatków. Bednarczyk zaznaczył, że decyzje wymagają szczegółowej analizy i konsultacji z mieszkańcami oraz Radą Miejską.

Mieszkańcy przeciwko biometanowni – burmistrz rezygnuje z inwestycji?

Jak relacjonuje radny Robert Witko, w czwartek (05.12) w Miejskim Domu Kultury w Lubaczowie odbyło się spotkanie z mieszkańcami w związku z trwającymi konsultacjami społecznymi projektu Strategii Rozwoju Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Lubaczów na lata 2022–2030. Program spotkania został zakłócony przez liczne grono mieszkańców, którzy przyszyli wyrazić swój zdecydowany sprzeciw w kwestii planów budowy Biometanowni na terenach miejskich przy osiedlu Mazury. 

- Pomimo, faktu iż spotkanie dotyczyło zupełnie innego zagadnienia, na życzenie mieszkańców zdecydowałem się poprosić Burmistrza o bezpośrednie przedstawienie zaniepokojonym mieszkańcom swojego stanowiska na temat tej inwestycji i wysłuchanie ich opinii.  - napisał na Facebooku radny Witko

Po wysłuchaniu argumentów Burmistrza, mieszkańcy wyrazili jednoznaczne stanowisko, określając plany budowy instalacji produkującej biometan o tak dużej mocy i ogromnym zapotrzebowaniu na substraty w granicach administracyjnych miasta oraz w bezpośrednim sąsiedztwie osiedli mieszkaniowych jako niedopuszczalne. Głos wspierający obawy mieszkańców zabrał również Radny Rafał Maciuła

- Po dyskusji, w obliczu zdecydowanego sprzeciwu ze strony mieszkańców, Burmistrz zapewnił o rezygnacji z podejmowania dalszych kroków w tej kwestii, odrzuceniu propozycji inwestycyjnej i zamknięcia tematu. - relacjonuje Robert Witko

W czwartek skierowaliśmy zapytanie do burmistrza Lubaczowa, czy potwierdza zaniechanie dalszych działań związanych z budową biometanowni w mieście. Zapytaliśmy również, czy uchwała w sprawie wydzierżawienia działek pod tę inwestycję nie zostanie poddana pod głosowanie podczas najbliższych sesji Rady Miejskiej. Ponadto chcieliśmy ustalić, czy w tej sprawie planowane są jeszcze jakiekolwiek konsultacje społeczne. Czekamy na odpowiedź - gdy tylko ją otrzymamy, opublikujemy na portalu ZLUBACZOWA.PL.

Mosiek
Jako mieszkaniec nie wnosiłem żadnego sprzeciwu także nie przypominam sobie aby dawał komuś upoważnienie komuś do reprezentowania mnie w rozmowach z Burmistrzem.Niech te kilka osób nie uzurpuje sobie prawa do reprezentowania kogokolwiek.
-9
Olo
Gdybyś mieszkał blisko lub miał gdzieś w pobliżu działki na sprzedaż inaczej byś spiewał znajoma mieszka 7km od takiego miejsca w lecie ładne zapachy ale fakt jest ekologiczna i pokryta szczelnie hahaha
6
Anna
A Ty nie masz prawa decydować o mieszkańcach osiedla Mazury, Starzyny i innych narażonych szereg konsekwencji związanych z funkcjonowaniem biometanowni. Dlaczego ukrywasz się pod pseudonimem? Zapraszam na osiedle Mazury i wyraź swoją opinię wśród mieszkańców.
2
Mosiek
A Pani występuje z imienia i nazwiska albo ktokolwiek na tym forum?
2
Mieszkaniec
Mosiek-
Trzeba było być i wyrazić swoją aprobatę odnośnie pomysłu. Skoro jest tak wiele korzyści to proponuję postawić instalację na terenach również przeznaczonych pod inwestycje - blisko Technicznej w kierunku Kurierów AK. Wtedy więcej mieszkańców wyrazi sprzeciw a nawet bliżej ratusza powstanie ta pachnącą inwestycja.

2
Mosiek
A przepraszam bardzo proszę czytać ze zrozumieniem. Gdzie napisałem że popieram tą inwestycję? Napisałem tylko że dziwne jest to że kilka osób uważa że reprezentuje mieszkańców w jakiejś sprawie gdy nikt nie dał im do tego żadnej legitymacji. W artykule nie ma mowy o mieszkańcach Mazur czy Starzyzny. Można odnieść wrażenie że te kilka osób reprezentuje całe miasto a tak chyba nie jest.
1
k
To był chory pomysł i dobrze ze upadł a ty mosiek porozmawiaj z mieszkancami Lubaczowa co o tym sadza to ci się oczy otworzą i też nie narzucaj swojego zdania zdecydowanej i lepiej poinformowanej większości.
-1
Mariusz
Strategia MOF dla Lubaczowa to klucz do przyszłości miasta i regionu. Obecnie strategia ogranicza się tylko do Roztocza i turystyki, bez szansy na rozwój Lubaczowa. Dlatego tak ważne jest, aby mieszkańcy aktywnie postulowali o uwzględnienie inwestycji w nowe technologie IT i sztuczną inteligencję. Tylko takie podejście zapewni dynamiczny rozwój, stworzy miejsca pracy i poprawi jakość życia w mieście oraz w całym regionie. Rozwój technologii pozwoli uniezależnić gospodarkę regionu od sezonowej turystyki i niskodochodowyc h usług.
Strategia MOF jest podstawą do pozyskiwania funduszy z programów unijnych i krajowych, które mogą wesprzeć realizację projektów infrastruktural nych, technologicznyc h czy środowiskowych.
Nie dajmy się zmanipulować ograniczonemu podejściu – walczmy o przyszłość naszego regionu opartą na inwestycjach w nowe technologie i realnych możliwościach wzrostu gospodarczego. Wnosimy swoje uwagi do dokumentu strategii do 11.12.2024 w UM Lubaczów.

1
Agnieszka
Szkoda tego pięknego terenu. Zamiast zrobić tym miejsce rekreacji, postawić wierzę widokową, altanę- coś dla mieszkańców i turytów, a nawet osiedle mieszkaniowe,to poprzednia rada zadecydowała o przeznaczenie tego terenu pod inwestycje. Szkoda, duża strata.
-2
Taki tam
Tam jest mokro dziewczynko....
0
Kmicic
Małe reaktory modułowe (Small Modular Reactors - SMR) to jest przyszłość.
Niestety Uśmiechnięci wycofują się z tego projektu.

2
Wuj
A co Mirek z Mazur o tym sądzi?
0
m
Za to w gminie obok przegłosowali już uchwałę na pozwolenie na dzierżawę działki (pod granicą z gminą Lubaczów) pod biogazownie, bez jakichkolwiek wcześniejszych konsultacji z mieszkańcami!!!
3
ja
Bo radni z Giecli nie liczą się z ludźmi. Ukrywali fakt do samej sesji PATOLOGIA
-3
Romuald
Wybór właściwej lokalizacji dla biogazowni/biometanowni nie może być „przypadko wy”. Nie ma sensu „zbliżanie ” jej do strefy mieszkaniowej. Jest natomiast głęboki sens aby jej lokalizacja była powiązana z „rozsądnym i” liniami transportu mas wsadowych a po fermentacji z „sezonową akcją”wywozu masy pofermentacyjne j, de facto super bio nawozu! Trasy zaopatrzenia i wywozu grubych dziesiątek tysięcy ton tych mas rocznie, są równie ważne jak wybór miejsca fukcjonowania tego obiektu. W powiecie lubaczowskim funkcjonuje już 1 MW biogazownia w Gorajcu. Masy wsadowej na drugą taką można by znaleźć w sąsiedztwie np. fermy świń na Lubomierzu w gminie Oleszyce. Ta lokalizacja zapewni bezpośredni odbiór gnojowicy z fermy a reszta kompozycji mas do fermentacji powinna leżeć w gestii miejscowych rolników w pierwszej kolejności a jedynie niewielkie jej uzupełnienie może pochodzić z dalszej okolicy. Powiat lubaczowski nie jest zasobny w takie wsady. To po co w Lubaczowie to coś?
Pozdrawiam. Romuald

-1
Powiat
Na razie mówi że rezygnuje ale lepiej patrzeć im na rączki bo może być jak w koalicji13grudnia
-1

1000 Pozostało znaków


ZLUBACZOWA.PL - Informacje Lubaczów, powiat lubaczowski

e-mail: redakcja@zlubaczowa.pl
tel. 782 496 418

ZLUBACZOWA.PL - Lubaczowski portal informacyjny. Najważniejsze informacje i wiadomości z Lubaczowa i powiatu lubaczowskiego.

Jesteśmy na Facebooku