Obchody jubileuszu 60-lecia Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Horyńcu-Zdroju i Radrużu

W najbliższy piątek w Radrużu oraz Horyńcu-Zdroju odbędą się obchody 60-lecia misji Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

O godz. 13.00, w Parku Zdrojowym w Horyńcu-Zdroju, zostanie otwarta wystawa pt. Przyszłym pokoleniom. 60 lat misji Narodowego Instytutu Dziedzictwa, którą wszyscy zainteresowani mogą oglądać do 14 października br.

Następnie, o godz. 13.30, zapraszamy do Zespołu Cerkiewnego w Radrużu – Oddziału Muzeum Kresów w Lubaczowie, w którym odbędzie się debata pt. Zespół Cerkiewny w Radrużu – Światowe Dziedzictwo Kulturowe UNESCO i Pomnik Historii. Współpraca w ochronie, zarządzaniu i promocji polsko-ukraińskiego dziedzictwa kulturowego. Debatę poprowadzi Piotr Zubowski, dyrektor Muzeum Kresów w Lubaczowie, a wezmą w niej udział: Beata Kot, Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków z/s w Przemyślu, Anna Fortuna-Marek, kierownik Oddziału Terenowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Rzeszowie, Włodzimierz Gerycz z Państwowego Historyczno-Architektonicznego Rezerwatu w Żółkwi, Zenon Swatek, starosta lubaczowski, Robert Serkis, wójt Gminy Horyniec-Zdrój oraz Anna Śmiegielska, kierownik zespołu ds. komunikacji Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Narodowy Instytut Dziedzictwa od 60 lat gromadzi, bada i popularyzuje wiedzę o materialnym i niematerialnym dziedzictwie kulturowym Polski. Przygotowuje opinie, ekspertyzy, studia, a także opracowuje standardy konserwatorskie. Instytucja w nowoczesny i kompleksowy sposób udostępnia informacje o polskich zabytkach. Na portalu zabytek.pl można odnaleźć opisy zabytków, dokumentację, archiwalne i aktualne zdjęcia obiektów, modele 3D oraz wiele innych zasobów. Instytut organizuje wydarzenia i jest ogólnopolskim koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa i Europejskich Dni Archeologii. Od 1991 r. w Rzeszowie funkcjonuje Oddział Terenowy NID, którego Muzeum Kresów w Lubaczowie jest stałym partnerem.

Cerkiew w Radrużu wpisana w 2013 r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO (razem z piętnastoma innymi drewnianymi cerkwiami polskiego i ukraińskiego regionu Karpat) jest doskonałym przykładem budowania strategii współpracy i komunikacji wielu „aktorów” ochrony i zarządzania dziedzictwem kulturowym. Działania ochronne w radrużańskim zespole cerkiewnym podejmowane od lat przez państwowe służby konserwatorskie, wsparcie finansowe udzielane ze środków publicznych, stała opieka zarządcy, a równocześnie szereg działań wielu interesariuszy zajmujących się promocją, edukacją i popularyzacją tego wyjątkowego miejsca zaowocowały uznaniem tego zabytku za jeden z najcenniejszych w skali kraju i świata. Debata będzie zatem dobrą okazją do refleksji jakie mechanizmy i metody pomagają skutecznie chronić i zarządzać dziedzictwem kulturowym. Równocześnie zaprezentowane zostaną działania Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie w NID. Spotkanie pozwoli również na przedstawienie obecnej sytuacji ukraińskiego dziedzictwa kulturowego na przykładzie cerkwi wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz dotychczasowych wspólnych polsko-ukraińskich osiągnięć w ochronie i zarządzaniu cerkwiami wpisanymi na Listę UNESCO.

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Ostatnio dodane

Wybory samorządowe 2024

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

ZDJĘCIA

OSTATNIO NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.