Odkrywają tajemnice krzyży i kapliczek

3 sierpnia w sobotę Stowarzyszenie Folkowisko planuje rozpocząć akcje czyszczenia krzyży i kapliczek w Gorajcu koło Cieszanowa. Zostaną tam zapoczątkowane działania, które wpłyną na cały region.

Sprawa, którą chcą się zająć członkowie stowarzyszenia dotyczy kamieniarstwa bruśnieńskiego, a dokładniej kamiennych krzyży przydrożnych, które są zamalowywane od dziesiątków lat i warstwy farby zalegają na tych krzyżach powodując zasłonięcie napisów i szczegółów ozdobnych kamiennych krzyży, powodując bardzo nieestetyczny wygląd. Zamalowane napisy nie pozwalają też odkryć historii danego krzyża. Dodatkowo, istnieje niebezpieczeństwo, że woda dostanie się między farbę a kamień i będzie powodować korozję, niszcząc napisy, czy oryginalne kształty krzyża. Zauważyć można też od jakiegoś czasu, że najmniej szkodliwa farba wapienna, która jest stosunkowo łatwo usuwalna, jest zastępowana farbą emulsyjną, a nawet olejną, które to są szczególnie groźne da kamienia.

Dlatego też powstał pomysł uruchomienia akcji informacyjnej, jak dbać prawidłowo o kamienne krzyże, oraz akcja oczyszczania krzyży z farby. Inicjacja w formie happeningu odbędzie się w Gorajcu w najbliższą sobotę o godzinie 16:00 przy krzyżu pańszczyźnianym. Tam pokazowo zostanie oczyszczony kamienny krzyż. Całość będzie rejestrowana i materiały zostaną przekazane mediom lokalnym. Każdy może przyjść i nawet wziąć udział w akcji, bo jednocześnie będą prowadzone prace porządkowe i czyszczenie innych krzyży w Gorajcu. Po akcji odbędzie się ognisko dla uczestników, którzy się zgłoszą do wzięcia udziału w pracach. Będziemy tam dyskutować na temat kamieniarki, jej walorów, a także działań ochronnych dla tych obiektów. Na stronie Stowarzyszenia więcej szczegółów w Manifeście akcji: www.folkowisko.gorajec.info ? ewentualne pytania odnośnie akcji można przesyłać na maila ? horyniecinfo@gmail.com.

Informacje można jeszcze znaleźć na stronie: www.kamienny.horyniec.info

gorajec krzyż  krosgorajec 

{fcomment}{flike}

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Najbliższe wydarzenia