Nadleśnictwo Oleszyce: Na leśnych plantacjach szykuje się urodzaj szyszek

Kwitnący świerk fot. Włodzimierz WażnyKwitnący świerk fot. Włodzimierz Ważny

Ten rok zapowiada się urodzajnie jeśli chodzi o zbiór nasion drzew leśnych. W Nadleśnictwie Oleszyce w leśnictwie Kolonia obficie obrodziły dwie plantacje nasienne: świerka pospolitego tzw. tarnawskiego z terenu Nadleśnictwa Stuposiany (założona w 1999 r.) i jodły pospolitej pochodzeń bieszczadzkich (założona w 2000 r.).

- Rekordowy urodzaj szykuje się na plantacji jodłowej, spodziewamy się ponad trzech ton szyszek - mówi Stanisław Zagrobelny, nadleśniczy Nadleśnictwa Oleszyce. - To rewelacyjny wynik, lepszy niż w rekordowych dotąd latach 2015, 2018 i 2020. Podobnie rekordowy może być urodzaj na plantacji świerkowej. Nawet na plantacji modrzewiowej, która została założona w 2017 roku już zawiązały się szyszki. Od momentu założenia plantacji świerka pospolitego zebrano dotąd ponad 1,5 tony szyszek, natomiast z plantacji jodły pospolitej pochodzeń bieszczadzkich zebrano już blisko 8 ton szyszek. W przypadku jodły z zebranych nasion wyłuszczono ponad tonę nasion, co daje ponad 10 mln sadzonek jodły.

- Plantacje nasienne zakłada się wykorzystując fragmenty pędów pochodzących z tzw. drzew matecznych, czyli o znanym pochodzeniu i wysokiej jakości. Sadzonki powstają poprzez zaszczepienie na podkładkach fragmentów pędów pochodzących z drzew matecznych. Tym sposobem otrzymuje się drzewa, które są ich klonami i reprezentują wyłącznie pulę genetyczną danego okazu. Zbiór z plantacji ma tę dodatkową zaletę, że jest bezpieczny, bowiem nie trzeba się wspinać na 40-metrowe drzewa, a szyszki zbiera się po prostu z krótkiej drabiny. - tłumaczy Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie

Na plantacjach nasiennych Nadleśnictwa Oleszyce jest reprezentowanych ponad 40 drzew matecznych w różnych powtórzeniach. Świerki i jodły posadzone w plantacji nasiennej blisko 20 lat temu mają genetyczny wiek ponad 100 lat. Drzewa zaczynają tu owocować już kilka lat od założenia plantacji, dzięki czemu dostępna jest baza nasion o bardzo wysokiej jakości.

Świerk na plantacji fot. Nadleśnictwo OleszyceŚwierk na plantacji fot. Nadleśnictwo Oleszyce

Modrzewiowe kwiaty zamieniają się w szyszki fot. Nadleśnictwo OleszyceModrzewiowe kwiaty zamieniają się w szyszki fot. Nadleśnictwo Oleszyce

 

 

Źródło: RDLP Krosno

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


UWAGA!

Od 18 marca 2022 roku publikacja komentarzy na portalu ZLUBACZOWA.PL jest możliwa tylko po uprzednim zarejestrowaniu konta. 

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAREJESTROWAĆ KONTO

Masz już konto? Zaloguj się

Regulamin forum znajduje się pod tym linkiem, natomiast polityka prywatności tutaj. Rejestrując konto akceptujesz zasady.

Ostatnio dodane