Uczcili pamięć mieszkańców Wólki Krowickiej i Ulicka-Seredkiewicz [ZOBACZ ZDJĘCIA]
Featured

Uczcili pamięć mieszkańców Wólki Krowickiej i Ulicka-Seredkiewicz [ZOBACZ ZDJĘCIA]

W niedzielę, 27 kwietnia 2025 roku, odbyły się uroczystości upamiętniające 81. rocznicę dramatycznych wydarzeń z 1944 roku w Ulicku-Seredkiewicz i Wólce Krowickiej. Samorząd Gminy Lubaczów zorganizował obchody, by oddać hołd pomordowanym mieszkańcom i przypomnieć o bolesnych kartach historii.

Obchody rozpoczęły się o godzinie 7:30 mszą świętą w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Krowicy Samej. Następnie uczestnicy zgromadzili się przy tablicy pamiątkowej znajdującej się przy kościele, upamiętniającej mieszkańców Ulicka-Seredkiewicz. Tablica ta została odsłonięta w listopadzie 2024 roku.

O godzinie 9:30 w kościele pw. NMP Matki Kościoła w Wólce Krowickiej odprawiono mszę świętą w intencji ofiar wydarzeń z okresu II wojny światowej. W programie znalazł się montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lisich Jamach oraz wystąpienia okolicznościowe. Na zakończenie złożono kwiaty przy tablicach upamiętniających ofiary.

W trakcie uroczystości, Wójt Gminy Lubaczów, Wiesław Kapel, przypomniał zgromadzonym o tragicznych losach mieszkańców i podkreślił, że istotą obchodów jest pamięć o ofiarach oraz troska o godne upamiętnienie, a nie chęć odwetu.

Tragiczne wydarzenia w Wólce Krowickiej i Ulicku-Seredkiewicz

W nocy z 24 na 25 kwietnia 1944 roku w Wólce Krowickiej ukraińscy nacjonaliści z UON i UPA spalili wieś i zamordowali wielu jej mieszkańców. Przed II wojną światową Wólka Krowicka liczyła około 45 domów mieszkalnych. Kilka dni później, 27 kwietnia 1944 roku, w wyniku działań banderowców w Ulicku-Seredkiewicz życie straciło wielu Polaków. Według ustaleń dr. Tomasza Berezy z rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, zginęło wówczas 46 parafian, choć w dokumentach z tamtego okresu pojawiają się również informacje o 55 ofiarach.

Zobaczcie zdjęcia z uroczystości w Krowicy Samej i Wólce Krowickiej

Nie tablica a tabliczka
Tabliczka na miarę IPNu zarządzanego przez Karola Nawrockiego. Na dużą tablicę na górze Monastyr koło Werchraty dla upamiętnienia poległych ukraińców w walce z NKWD to pieniądze były.
1

10000 Pozostało znaków


NAJNOWSZE INFORMACJE

No More Articles

ZLUBACZOWA.PL - Informacje Lubaczów, powiat lubaczowski

e-mail: redakcja@zlubaczowa.pl
tel. 782 496 418

ZLUBACZOWA.PL - Lubaczowski portal informacyjny. Najważniejsze informacje i wiadomości z Lubaczowa i powiatu lubaczowskiego.

Jesteśmy na Facebooku