Goście z pięciu kontynentów poznają dziedzictwo kulturowe i krajobrazowe Roztocza
- Szczegóły
- Kategoria: Wydarzenia
- Opublikowano: czwartek, 12, wrzesień 2024 11:22
Od 9 do 15 września trwa jubileuszowa, 30. edycja międzynarodowej konferencji PECSRL 2024, organizowana przez UMCS w Lublinie. Wczoraj uczestnicy z 27 krajów odwiedzili Powiat Lubaczowski i Roztocze, biorąc udział w sesjach terenowych poświęconych krajobrazom pogranicza. Konferencję objęła patronatem Barbara Broź, Starosta Lubaczowski.
Od 9 do 15 września trwa jubileuszowa, 30. międzynarodowa konferencja „The Permanent European Conference for the Study of the Rural Landscape” (PECSRL 2024), organizowana przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, a dokładnie przez Instytut Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej. To wydarzenie o dużym znaczeniu, które gromadzi specjalistów z różnych dziedzin i zakątków świata. Patronat honorowy nad konferencją objęła Barbara Broź, Starosta Lubaczowski.
Wczoraj uczestnicy konferencji z 27 krajów i 5 kontynentów mieli okazję wziąć udział w sesjach terenowych, które odbyły się w podkarpackiej części Roztocza, a także na terenie Powiatu Lubaczowskiego. To wydarzenie nie mogłoby mieć miejsca bez owocnej współpracy między Powiatem Lubaczowskim a Instytutem Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UMCS, które razem stworzyły przestrzeń do interdyscyplinarnych analiz krajobrazu tego regionu.
Goście – wśród których znaleźli się geografowie, historycy, architekci krajobrazu, archeolodzy, etnografowie, ekolodzy i urbaniści – odwiedzili podczas wycieczek terenowych wiele kluczowych miejsc w powiecie. W ramach jednej z sesji, zatytułowanej „Zmiany krajobrazowe na pograniczu polsko-ukraińskim związane z II wojną światową i ich konsekwencje na Roztoczu Wschodnim”, uczestnicy zwiedzili nieistniejącą już wieś Grochy, położoną niedaleko Płazowa, gdzie mieli okazję spotkać się z potomkami dawnych mieszkańców tego miejsca.
Kolejna wycieczka nosiła tytuł „Jak kształtował się krajobraz kresów wschodnich Polski”, podczas której uczestnicy odwiedzili Stare Brusno i Zespół Cerkiewny w Nowym Bruśnie. Te miejsca są doskonałym przykładem złożonej historii i dziedzictwa kulturowego tego regionu.
Ostatnia z wycieczek terenowych, zatytułowana „Rozkwit czy upadek? Krajobraz społeczno-gospodarczy osadnictwa na obszarze peryferyjnym (przykład Roztocza i okolic)”, obejmowała Zespół Cerkiewny w Radrużu, który stanowi wyjątkowy przykład wielowiekowego dziedzictwa i zmian krajobrazowych.
Dzięki tym wycieczkom uczestnicy konferencji mieli możliwość poznania nie tylko uroków podkarpackiej części Roztocza, ale również głębszego zrozumienia złożoności krajobrazu pogranicza, które przez wieki było stykiem kultur i tradycji. Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tego wyjątkowego wydarzenia, a szczególnie mieszkańcom regionu, którzy dzielili się swoją wiedzą i historiami z gośćmi z całego świata.
Zdjęcia: Powiat Lubaczowski
Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.
To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.