Uczcili pamięć por. Piotra Mazurka – żołnierza, który zginął w Iraku [FOTORELACJA]
- Szczegóły
- Kategoria: Wydarzenia
- Opublikowano: wtorek, 10, wrzesień 2024 16:14
12 września minęła 20. rocznica śmierci por. Piotra Mazurka, żołnierza 15 Mazurskiego Batalionu Saperów, który zginął w zamachu na konwój w Iraku. W Cieszanowie odbyły się uroczystości upamiętniające jego bohaterską postawę oraz poświęcenie, jakim wykazał się podczas służby.
12 września minęło 20 lat od tragicznej śmierci por. Piotra Mazurka, żołnierza 15 Mazurskiego Batalionu Saperów z Orzysza, który zginął w zamachu na konwój w pobliżu miejscowości Maszru w Iraku. Piotr Mazurek, mający zaledwie 25 lat, znalazł się w obliczu niebezpieczeństwa, które mogło zakończyć się inaczej. Podczas ponad godzinnej wymiany ognia, miał możliwość ewakuacji w stronę oddalonego o 30 kilometrów obozu Babilon, jednak postanowił wrócić i walczyć u boku swoich towarzyszy. Niestety, on oraz dwaj jego koledzy – Grzegorz Nosek i Daniel Różyński – zginęli, oddając życie za ojczyznę.
Dla lokalnej społeczności Niemstowa, skąd pochodził Piotr Mazurek, oraz mieszkańców gminy Cieszanów, jego śmierć była ogromnym wstrząsem. Od tego czasu, co roku, w rocznicę tego tragicznego wydarzenia odbywają się uroczystości upamiętniające bohaterstwo saperów, którzy zginęli na misji w Iraku.
Tegoroczne obchody rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej, która została odprawiona w kościele pw. św. Wojciecha w Cieszanowie. Na mszę przybyli przedstawiciele lokalnych władz, mieszkańcy oraz przedstawiciele środowiska wojskowego. Podczas homilii wspominano nie tylko odwagę i poświęcenie por. Mazurka, ale także wszystkich żołnierzy, którzy zginęli podczas misji poza granicami kraju.
Po nabożeństwie, delegacja udała się na miejscowy cmentarz, gdzie spoczywa Piotr Mazurek. Złożono kwiaty, zapalono znicze, a uczestnicy ceremonii uczcili pamięć poległego minutą ciszy. Obecność pocztu sztandarowego oraz wojskowa asysta honorowa podkreśliły wagę wydarzenia, oddając hołd bohaterowi.
Porucznik Piotr Mazurek pozostaje w pamięci jako przykład żołnierskiej odwagi i wierności obowiązkom. Dla mieszkańców regionu jego postać to nie tylko symbol poświęcenia dla ojczyzny, ale również dowód na to, że nawet w obliczu największego zagrożenia są ludzie, którzy stawiają honor i braterstwo na pierwszym miejscu.
Zdjęcia: Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie
Dodaj komentarz
Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.
To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.
Komentarze
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.