„O partyzancie zanuć śpiew”. Rocznicowe obchody w Rudzie Różanieckiej [ZDJĘCIA]

fot. ZSP w Rudzie Różanieckiejfot. ZSP w Rudzie Różanieckiej

W 80. rocznicę walk partyzanckich w lasach Puszczy Solskiej w niedzielę 23 czerwca odbyły się uroczystości patriotyczne na cmentarzu partyzanckim w Rudzie Różanieckiej.

W wyniku niemieckiej akcji „Sturmwind II” w czerwcu 1944 r. skierowanej przeciwko Polskiemu Państwu Podziemnemu zginęło wielu mieszkańców Rudy Różanieckiej, Płazowa, Dolin, Kowalówki. Spoczywają oni na cmentarzu wojennym w Rudzie Różanieckiej, pięknie położonym wśród lasów i stawów. Byli to młodzi ludzie, głównie miejscowi żołnierze Armii Krajowej. Dzięki dobrze zorganizowanej samoobronie Ruda Różaniecka nigdy nie została zdobyta przez bandy UPA i była schronieniem dla mieszkańców okolicznych miejscowości. Historię cmentarza we wprowadzeniu do uroczystości opowiedziała pani Justyna Grechuta, nauczycielka historii w miejscowej szkole, a potem odbyła się polowa Msza Święta, którą odprawili ks. kan. Andrzej Stopyra dziekan dekanatu lubaczowskiego i ks. Waldemar Górski wicedziekan dekanatu narolskiego. W okolicznościowym kazaniu ks. Stopyra uświadomił tragizm tamtych wydarzeń i przypomniał historię ofiary partyzantów. Zgodnie z ceremoniałem wojskowym uroczystości prowadził 202 Batalion Obrony Pogranicza z Jarosławia, a oprawę zapewniła Orkiestra Wojskowa z Lublina.

Dla wszystkich obecnych ważnym momentem  było odczytanie Apelu Pamięci, w którym z imienia i nazwiska odczytano wszystkich spoczywających na cmentarzu partyzanckim. Złożenie wiązanek oraz okolicznościowe oznakowanie mogił partyzanckich było oddaniem czci i hołdu bohaterom. A na koniec harcerze z 3 Drużyny Harcerskiej w Rudzie Różanieckiej wraz z drużynową Elżbietą Kudybą zaprezentowali wiersze i piosenki partyzanckie.

Uroczystość zaszczycili: Teresa Pamuła Poseł na Sejm RP, wicewojewoda podkarpacki Tomasz Lorenc, przedstawiciele służb mundurowych, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, rodzin poległych, sołtys, dyrektorzy miejscowych zakładów pracy, nauczyciele, młodzież.

Organizatorem uroczystości byli: dyrektor Zespołu Szkół w Rudzie Różanieckiej Dorota Wróbel,  Światowy Związek Żołnierzy AK O/Zamość Koło Rejonowe Narol, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, który przygotował stoisko edukacyjno-historyczne.

Zdjęcia: ZSP w Rudzie Różanieckiej

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Ostatnio dodane

Wybory samorządowe 2024

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

ZDJĘCIA

OSTATNIO NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.