800 tysięcy złotych na zabytki dla parafii św. Stanisława w Lubaczowie. Podpisano umowę

fot. Anna Magda/Biuro Prasowe UMWPfot. Anna Magda/Biuro Prasowe UMWP

Parafia św. Stanisława Biskupa w Lubaczowie otrzyma 800 tysięcy złotych dofinansowania na prace konserwatorskie i restauratorskie zabytków Muzeum Konkatedralnego. Właśnie podpisano umowę.

Dzisiaj w Rzeszowie podpisano umowę pomiędzy Województwem Podkarpackim a Parafią Rzymskokatolicką pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Lubaczowie w sprawie dofinansowania na prace konserwatorskie i restauratorskie zabytków Muzeum Konkatedralnego, działającego przy parafii. Łącznie lubaczowska parafia otrzyma 800 tysięcy złotych.

- Lubaczów i Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej to miejsce, w którym znajduje się wiele pamiątek związanych z archidiecezją lwowską oraz miejsce naszych corocznych pielgrzymek – mówił marszałek Władysław Ortyl. – powiedział marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl

Proboszcz parafii konkatedralnej w Lubaczowie, ks. kan. Andrzej Stopyra, podkreślał, że przyznana dotacja przeznaczona zostanie na ochronę zabytków pochodzących z archidiecezji lwowskiej, które znajdują się w utworzonym tam Centrum Dziedzictwa Archidiecezji Lwowskiej:

- To nasze centrum posiada unikatowe eksponaty, które wymagają renowacji, odnowienia, zakonserwowania. Między innymi ta umowa, którą podpisujemy, gwarantuje nam te środki. Wśród najbardziej cennych eksponatów jest gobelin z Żółkwi, ufundowany przez kobiety, uczestniczki Powstania Styczniowego w dziesiątą rocznicę powstania – mówił ks. Andrzej Stopyra.

Rządowy Program Odbudowy Zabytków wspiera samorządy w poprawie stanu, odbudowie i remontach obiektów zabytkowych. Skierowany jest bezpośrednio do jednostek samorządu terytorialnego, a za ich pośrednictwem również do innych podmiotów zobowiązanych do opieki nad zabytkami. Dofinansowanie jest przyznawane na realizację zadań związanych z ochroną zabytków i opieką nad nimi. Może być przeznaczone na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego, albo na udzielenie dotacji samorządowej na takie prace.

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Ostatnio dodane

Wybory samorządowe 2024

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

ZDJĘCIA

OSTATNIO NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.