Dyżury aptek powrócą do Lubaczowa. Nie będą jednak całodobowe

Od 1 stycznia dyżury aptek powrócą do Lubaczowa. W ten sposób Rada Powiatu wycofuje się z wprowadzonego rok temu dyżurowania aptek również w innych miejscowościach naszego powiatu. Ważną zmianą będzie również to, że apteki nie będą pracować całą noc.

Na ostatniej Sesji Rady Powiatu w Lubaczowie, Mariusz Pieróg - naczelnik wydziału oświaty i spraw społecznych przedstawił zmiany dotyczące funkcjonowania aptek w czasie nocnym i w dni wolne od pracy w 2024 roku.

Najważniejszą zmianą jest to, że dyżury aptek powracają do Lubaczowa. Tak więc tylko przez jeden rok funkcjonował „rotacyjny” system dyżurów aptek, który polegał na tym, że dyżury odbywały się nie tylko w Lubaczowie, ale również w Oleszycach, Cieszanowie, Horyńcu-Zdroju, Narolu oraz w Starym Dzikowie. Takie rozwiązanie nie spodobało się mieszkańcom powiatu lubaczowskiego, którzy czasami byli zmuszeni przejechać kilkadziesiąt kilometrów, aby zakupić lek. Dlatego też Rada Powiatu od 2024 roku powraca do dyżurów aptek tylko i wyłączenie nie terenie Lubaczowa.

- Dyżurowanie przez wszystkie apteki na terenie powiatu spotkało się z falą krytyki. Jest to utrudnienie dla naszych mieszkańców, którzy korzystają z opieki medycznej głównie w dniach wolnych od pracy w Lubaczowie. – mówił Mariusz Pieróg

Jednak to nie wszystkie zmiany. Od 2024 roku nie będzie już całonocnych dyżurów aptek. W dni pracujące apteki będą w ramach dyżurów będą pracować od 21:00 do 23:00. Natomiast w niedzielę, święta oraz dni wolne od pracy dyżur pełniony będzie od godziny 8:00 do godziny 23:00.

To efekt ustawowych zmian. W sierpniu Sejm wprowadził poprawki, zgodnie z którymi od 1 stycznia 2024 roku nie ma konieczności zapewniania całodobowych dyżurów. Zmiany uwzględniły także odpłatność dla aptekarzy za czas dyżurów, o co od dłuższego czasu walczyło środowisko farmaceutów.

Jak dodał Mariusz Pieróg, w związku z tym, że ustawowe zmiany wchodzą w życie z dniem 1 stycznia uchwała Rady Powiatu w sprawie dyżurów aptek jest uchwalona na podstawie starych przepisów „by zapewnić dyżur w okresie przejściowym”. Później apteki dyżurujące będzie wyznaczać Zarząd Powiatu, a nie Rada Powiatu.

Przeciw tej zmianie opowiedział się Zygmunt Gmyrek, a od głosu wstrzymali się Józef Ozimek i Marcin Piotrowski. Pozostali radni byli za przyjęciem tej uchwały.


Sprostowanie

Chcielibyśmy sprostować wcześniejszą informację. Pierwotnie napisaliśmy, że w niedzielę i święta dyżury będą odbywać się od 08:00 – 16:00.  Była to pomyłka autora artykułu, za co przepraszamy. Pragniemy poinformować, że w te dni dyżur pełniony będzie od godziny 8:00 do godziny 23:00.

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Najbliższe wydarzenia