Prawie 13 mln złotych na poszukiwania złóż wód termalnych w gminie Narol

Gmina Narol dostanie prawie 13 mln złotych dofinansowania na poszukiwania złóż wód termalnych. Dzięki temu może powstać ciepłownia geotermalna lub nawet termy.

Wiceminister klimatu Piotr Dziadzio poinformował w piątek 24 listopada o wynikach drugiego naboru w programie wsparcia samorządów gminnych, poszukujących na swoim terenie złóż geotermalnych.

Na 30 gmin z całej Polski, które dostaną dofinansowanie na wykonanie odwiertu badawczego, jedyną gminą z województwa podkarpackiego jest Narol. Warto dodać, że o dofinansowanie badań geotermalnych starały się w tym roku 52 gminy z całej Polski.

Jak mówi wiceminister Piotr Dziadzio - zespół ekspertów wybrał lokalizacje, które dają największe szanse na sukces, czyli na późniejsze wykorzystanie złóż geotermalnych do celów energetycznych, w tym do ogrzewania miast.

Ministerstwo dofinansowuje na razie tylko odwierty badawcze, które pomogą ustalić, jakie są parametry i wydajność złoża. Ważne jest bowiem ile wody i o jakiej temperaturze można z niego uzyskać, bo to rzutuje na efektywność ekonomiczną całego przedsięwzięcia. Jeśli złoże będzie wydajne, władze lokalne już z innych źródeł będą musiały pozyskać pieniądze na wykonanie kolejnych dwóch odwiertów technicznych - do wydobywania gorącej wody i zatłaczania jej z powrotem do złoża.

Konieczna też będzie budowa na powierzchni ciepłowni geotermalnej, czyli zakładu odzyskującego energię z podziemnej wody.

Kwota dofinansowania na wykonanie otworu poszukiwawczo-rozpoznawczego wód termalnych Narol GT-1 wyniesie 12 894 510,00 zł

Wartość całkowita tego zadania to 15 860 246,96 zł.

Komentarze   

Basenowicz
+8 # Basenowicz 2023-11-27 17:52
Marzą mi się takie baseny jak w Hajduszoboszlo :D
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Ja234
-8 # Ja234 2023-11-27 18:15
Powinni wysłać władze gminy na konsultacje do Torunia, tam jest spec od takich rzeczy. Za państwowe ( podatnikow) pieniądze otworzył źródła geotermalne , a teraz łupi mieszkańców na ogrzewaniu :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Narolczan
+2 # Narolczan 2023-11-30 14:29
Ciekawi mnie tylko skąd znajdą się pieniądze na te zachcianki. Jak wiadomo że gmina jest mocno już zadłużona. Trochę mniej niepotrzebnej rozrzutności... .
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Najbliższe wydarzenia