Na rowerach upamiętnili generała Józefa Kustronia [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Ponad 100 rowerzystów wzięło udział w grze terenowo-rowerowej, która miała na celu upamiętnienie generała Józefa Kustronia i 21. Dywizji Piechoty Górskiej.

Rajd wystartował w niedzielę na stadionie sportowym w Starym Dzikowie. Następnie uczestnicy tego wyjątkowego wydarzenia wyruszyli w kierunku tzw. Lebiedzi, gdzie 84 lata temu przebiegała granica niemiecko-sowiecka (obecnie teren Nadleśnictwa Oleszyce). Później na Rynku w Oleszycach upamiętniono poległych. Był też przystanek na Horaju. To właśnie tam znajduje się pomnik gen. Józefa Kustronia. Na koniec, rowerzyści oddali hołd poległym w lesie pomiędzy Ułazowem, a Koziejówką. W 1939 roku doszło tam do walki, w wyniku której zginął generał Kustroń. Meta była w Starym Dzikowie, gdzie podziękowano wszystkim uczestnikom rajdu oraz wręczono nagrody.

Wydarzenie organizowane było przez  Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie w ramach projektu pod nazwą: „Generał Józef Kustroń bohater września 1939 roku” dofinansowanego ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Współorganizatorzy: Gmina Stary Dzików, Miasto i Gmina Oleszyce, Stowarzyszenie „Czas na pomoc”. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął starosta lubaczowski Zenon Swatek, a medialny portal ZLUBACZOWA.PL.

Zdjęcia fot. ZLUBACZOWA.PL/PCKL w Lubaczowie

Najbliższe wydarzenia