Wyjątkowe dożynki w Wólce Krowickiej [ZOBACZ ZDJĘCIA]

fot. Gmina Lubaczówfot. Gmina Lubaczów

W minioną niedzielę (03.09) w Gminie Lubaczów odbyło się tradycyjne Gminno-Dekanalne Święto Plonów. Gospodarzem tegorocznych dożynek była Wólka Krowicka.

Tegoroczne dożynki rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele filialnym pw. Matki Kościoła w intencji plonów i rolników, którą odprawili ks. kan. Andrzej Stopyra - Dziekan Dekanatu Lubaczowskiego, Ks. Jan Słotwiński - proboszcz tejże parafii, ks. Tadeusz Maciejko proboszcz parafii w Załużu, Ks. Dominik Samulak- proboszcz Parafii pw. Objawienia Pańskiego w Łukawcu oraz Ks. Stanisław Gorczyński- proboszcz parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Potoku Jaworowskim.

W trakcie Eucharystii poświęcone zostały przepięknie wykonane wieńce dożynkowe. Po liturgii barwny korowód udał się na pobliskie boisko sportowe, gdzie odbyła się dalsza cześć uroczystości.

W Gminie Lubaczów wieloletnią tradycją jest, że „żniwiarze” z Zespołu Śpiewaczego „Niespodzianka” i dzieci z Zespołu „Gwiazdki” z udziałem Zespołu Pieśni i Tańca „Kresy” ofiarowują na ręce Wójta Gminy Lubaczów i jego małżonki snopek żniwny ze zbóż oraz symbol pszenicznego chleba, z życzeniami dla nich i wszystkich mieszkańców. Stanowi on wstęp do dzielenia się chlebem z uczestnikami dożynek, którym częstują oprócz Wójta, także m.in. Starostowie dożynkowi gminni: Marta Janczura (Lisie Jamy) i Tomasz Miśków (Basznia Dolna) i sołeccy: Dominika Mamczura i Mateusz Jakimowicz. To piękny obrzęd, po którym Zespół Pieśni i Tańca Kresy obtańcowuje wieniec miejscowości, w której obywa się święto plonów, dając początek tańcom i śpiewom towarzyszącym dożynkom.

Również delegacja z partnerskiego miasta Jaworów na Ukrainie złożyła na ręce włodarza gminy tradycyjny chleb, a mieszkańcom przekazała najserdeczniejsze życzenia. Panie z Zespołu z Jaworowa zaśpiewały również dla gości dożynkowych melodyjne piosenki.

- „Te wieńce są symbolem wdzięczności za plony i wyrazem szacunku do pracy. (…) Takie przywiązanie do tradycji jest bardzo ważne dla naszego Samorządu. Troszczymy się, by tradycja i obrzędy były z nami jak najdłużej. Dlatego cieszę się z obecności dzieci i ich udziału w tych dożynkach.”- mówił podczas swojego przemówienia Wójt Gminy Lubaczów - Wiesław Kapel.

Różnorodne wieńce dożynkowe, przygotowane nie tylko przez Koła Gospodyń Wiejskich, ale również przez Kluby Seniora wzięły udział w konkursie na najpiękniejszy z nich.

Komisja w składzie: Zofia Sokół, Anna Sieniawska i Jerzy Plucha, spośród 23 wieńców uznała, że najpiękniejszy stworzyło Koło Gospodyń Wiejskich z Budomierza. Na drugim miejscu wieniec pań z Krowicy Hołodowskiej, a trzecim KGW z Załuża. Przyznano także dwa wyróżnienia, które przypadły: KGW w Bałajach i KGW w Krowicy Samej.

Do drugiego z przeprowadzonych konkursów na „Najlepszy chleb domowego wypieku” zgłoszeń dokonało 26 podmiotów, a zwyciężył chleb pań z Borowej Góry. Drugie miejsce zajął wypiek KGW Dąbrowa, a trzecie KGW Krowica Hołodowska.  Wyróżnienia przyznano Klubowi Seniora w Załużu i KGW w Antonikach.

Na tegorocznej dożynkowej scenie wystąpiły dzieci z Przedszkola w Lisich Jamach, Zespół Pieśni i Tańca „Kresy”, Zespół Śpiewaczy „Niespodzianka”, Zespół „Radość”, Zespół „Katarzynki”, Kapela Ludowa „Raniżowanie”, na wieczornej zabawie grał Zespół  Hit Hunters. Mieszkańcy we wspaniałej atmosferze bawili się do późnych godzin nocnych.

Warto nadmienić, że w wydarzeniu wzięli udział zaproszeni goście m.in.: Pani Teresa Pamuła- Poseł na Sejm RP, delegacja samorządu Miasta Jaworowa na Ukrainie,  Marcin Malinowski- Dyrektor Biura Senatora - Mieczysława Golby, Starosta i Wicestarosta Lubaczowski –  Zenon Swatek oraz Barbara Broź, komendanci Policji i PSP, Nadleśniczy Nadleśnictwa Lubaczów wraz z delegacją,  Anna Kordys – Dyrektor Biura Terenowego ARiMR,  Zbigniew Słotwiński – Przedstawiciel Podkarpackiej Izby Rolniczej, przedstawiciele instytucji oraz organizacji związanych ze wsparciem rolnictwa (KRUS, ODR), a także mieszkańcy gminy, rolnicy, pszczelarze i przedsiębiorcy.

Zdjęcia: Gmina Lubaczów

Źródło: gminalubaczow.pl

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Najbliższe wydarzenia