Dziedzictwo sakralne dawnej Rzeczypospolitej, a dialog polsko-ukraiński

W najbliższą niedzielę o godz. 15.00 w Muzeum Kresów w Lubaczowie odbędzie się seminarium „Dziedzictwo sakralne dawnej Rzeczypospolitej, a dialog polsko-ukraiński”.

Seminarium towarzyszyć będzie wystawie „Skarby kresowej świątyni – dziedzictwo kościoła św. Marii Magdaleny we Lwowie na ziemi lubaczowskiej”, prezentowanej w Galerii Oficyna w Zespole Zamkowo-Parkowym, i odbędzie się dzięki współpracy Muzeum z Gminą Lubaczów, Regionalnym Ośrodkiem Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie oraz Miejskim Domem Kultury w Lubaczowie.

Seminarium złoży się z trzech części:

W części pierwszej, o godz. 15.00, odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Skarby kresowej świątyni…”, które poprowadzi współkurator i współautor wystawy Janusz Mazur, kustosz w Muzeum Kresów w Lubaczowie.

W części drugiej, o godz. 16.00, odbędzie się właściwa część seminarium, do którego wprowadzenie wygłosi Piotr Zubowski, dyrektor Muzeum Kresów w Lubaczowie, a głos zabiorą uznani badacze XX-wiecznych dziejów archidiecezji lwowskiej obrządku łacińskiego: ks. prof. dr hab. Józef Wołczański z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, który skupi się na ewakuacji dóbr kultury archidiecezji pod koniec II wojny światowej i jej konsekwencjom, oraz dr Piotr Olechowski z Instytutu Strat Wojennych im. Jana Karskiego, który przedstawi losy tych wspólnot parafialnych archidiecezji po II wojnie światowej, które znalazły się w granicach Związku Sowieckiego.

W części trzeciej, o godz. 18.30, odbędzie się kameralny koncert zespołu SEKUNDa w specjalnie do tego celu zaaranżowanej przestrzeni wystawy „Skarby kresowej świątyni…”.

Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest pod tym linkiem.

Komentarze   

Basznianin
+4 # Basznianin 2022-12-07 18:16
A co z dialogiem? Polsko- ukraińskim!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.