Uszkodzona podłoga przemysłowa? Dowiedz się, jak sobie z tym poradzić!
Podłoga przemysłowa jest jednym z najczęściej naprawianych elementów budowlanych. Prace nad doprowadzeniem jej do odpowiedniego stanu mogą skutkować poniesieniem ogromnych strat oraz kosztów – z tego powodu tak wielką uwagę przywiązuje się do etapu projektowania i wykonawstwa posadzki. Niestety, do wielu niedoskonałości prowadzi zwłaszcza niewłaściwe użytkowanie. Istnieje wiele przyczyn, które wywołują wszelkie uszkodzenia w posadzkach betonowych. Postanowiliśmy zebrać je wszystkie w jednym miejscu, tym samym ukazując, jak złożonym procesem jest projektowanie wydajnego podłoża przemysłowego do hal i magazynów, czyli miejsc, w których intensywna eksploatacja powierzchni jest na etapie dziennym.
Nieprawidłowości w posadzkach przemysłowych – poznaj najważniejsze przyczyny!
Wady posadzki przemysłowej obejmują wszelkiego rodzaju pęknięcia, nierówności oraz rysy na wierzchniej warstwie, a także wytarcia, pylenie, kruszenie się, deformacje oraz pęcherze. Nieprawidłowości w posadzkach przemysłowych mogą obejmować nawet pęknięcie dylatacji, której poprawne działanie jest kluczowe w celu utrzymania posadzki w dobrej kondycji. Wady wynikają z kilku przyczyn: konstrukcyjnych, materiałowych, technologicznych, a także eksploatacyjnych.
- Przyczyny konstrukcyjne: złe oszacowanie podłoża gruntowego, zbyt niskie parametry podłoża i podbudowy pod płytą podłogi, zbyt niska wytrzymałość betonu oraz uchybienia w projektowaniu dylatacji.
- Przyczyny materiałowe: źle dopasowana jakość komponentów mieszanki betonowej, niewłaściwa ilość składników mieszanki, pojawienie się zanieczyszczeń, użycie nieprawidłowych materiałów do wypełnienia dylatacji.
- Przyczyny technologiczne: nierówności w podbudowie, brak przestrzegania reguł technologicznych i porządku prac podczas układania posadzki, niewłaściwy transport, zły sposób betonowania, defekty w przygotowaniu dylatacji, a także nieprawidłowe przygotowanie przednich warstw posadzki.
- Przyczyny eksploatacyjne: zbyt wczesne włączenie posadzki do użytkowania, warunki eksploatacyjne niezgodne z ich pierwotnym założeniem, a także nieprawidłowy sposób czyszczenia powłoki posadzki.
By móc uniknąć niechcianych uszkodzeń posadzki, należy szczególnie przyłożyć się do każdego etapu związanego z jej kładzeniem w magazynie; mowa tu zarówno o projekcie, jak i późniejszych krokach podejmowanych w celu położenia wysokogatunkowej posadzki trwałej na lata.
Naprawa uszkodzonej posadzki, czyli komu powierzyć to zadanie?
Nawet najmniejsze pęknięcia wymagają napraw – wynika to z faktu, że nawet najmniejsze wyżłobienie jest w stanie zapoczątkować proces powierzchniowej degradacji betonowej posadzki. By naprawić tego rodzaju uszkodzenia, ważne jest ustalenie konkretnej przyczyny jego powstania, inaczej proces naprawczy może okazać się nieskuteczny. Oznacza to, że w dalszym ciągu będą pojawiać się pęknięcia na jej powierzchni, a komfort pracy zacznie diametralnie spadać. Najrozsądniejszym wyjściem jest zlecić naprawę posadzki betonowej firmie, która specjalizuje się w renowacji posadzek przemysłowych. Przykładem jest zespół specjalistów VAWNIK S.C, którego członkowie specjalizują się w najnowszej technologii napraw i regeneracji zniszczonej posadzki, osiągając przy tym maksymalne parametry. Z pomocą fachowców można skutecznie pozbyć się niedoskonałości poprzez odpowiednie dobranie metody naprawy. Dodatkowo, renowacja posadzki pozwala na dodatkowe zabezpieczenie powierzchni betonowej przed jej dalszą dewastacją, wzmacniając ją i utrwalając, a przy tym przywracając utracone walory użytkowe i estetyczne betonu. Samodzielna naprawa posadzki przemysłowej może przynieść znacznie więcej strat pieniężnych i materiałowych – o wiele lepiej jest postawić na wieloletnie doświadczenie fachowców.