Klimatyzacja – kiedy jest odpowiedni czas na przegląd przed sezonem?

Nie ma co ukrywać – klimatyzacja domowa to coraz częściej wykorzystywany rodzaj urządzenia, który świetnie ochroni nas przed upałami. Jednak aby wysokie temperatury nie były utrapieniem, a praca popularnej „klimy” odbywała się skutecznie, konieczny jest jej sukcesywny serwis i konserwacja. Jednym z elementów dbania o klimatyzację jest przedsezonowy przegląd. Kiedy i dlaczego należy go przeprowadzić?

Nowoczesna klimatyzacja to niezwykle skuteczny sprzęt, jednak niestety również ma tendencję do zapychania się, zmniejszania wydajności i uszkodzeń, jeżeli zapominamy o jej konserwacji. Przeglądy przedsezonowe są więc niezwykle ważną częścią dbania o pracę takiego urządzenia chłodzącego powietrze.

Dlaczego należy dokonywać przeglądu klimatyzacji przed sezonem?

Po sezonie klimatyzacja jest najczęściej wyłączona i nieużywana. Gromadzi się w niej brud, rozwijają drobnoustroje i wilgoć. Nawet jeżeli przeprowadziliśmy posezonowy przegląd wraz z wymianą części eksploatacyjnych, urządzenie może nie być gotowe do użytku. Włączenie takiej nieprzygotowanej klimatyzacji oznacza dużo mniej wydajną pracę sprzętu, obciążenie poszczególnych elementów, a w skrajnych przypadkach także uszkodzenie podzespołów.

Istnieje również spore ryzyko poważnych zmian chorobowych, spowodowanych rozsiewaniem grzybów i roztoczy przez urządzenie, które powinno wręcz oczyszczać powietrze z tych drobnoustrojów. Koniecznie trzeba na to zwracać uwagę.

Kiedy warto przeprowadzić przedsezonowy przegląd pracy klimatyzacji?

Przedsezonowy przegląd klimatyzacji należy przeprowadzić w odpowiednim czasie, aby ograniczyć ryzyko pracy niesprawnej klimy, która może oddziaływać na nasz organizm. Pamiętaj, że dopiero zakonserwowany sprzęt znów będzie działał efektywnie, bez zagrożenia dla naszego zdrowia.

Z tego względu idealną porą na prowadzenie przeglądu przedsezonowego klimatyzacji jest wiosna – przełom marca i kwietnia. W ten sposób urządzenie będzie gotowe na pierwsze, niekiedy już majowe lub czerwcowe upały, a jednocześnie nie będzie ryzyka, że nieużywane urządzenie znów stanie się nieprzydatne do pracy.

Klimatyzacja – jak przeprowadzić przegląd urządzenia tego rodzaju?

Przegląd należy przeprowadzić przez zlecenie go profesjonalnej firmie. Ta sprawdzi poszczególne podzespoły, w tym wentylatora, skraplacza i sprężarki. Przedsiębiorstwo powinno odgrzybić urządzenie i sprawdzić działanie całego systemu chłodzenia. W razie konieczności wymienione zostaną też uszkodzone elementy mechanizmu.

Przed przeglądem możemy samodzielnie przygotować je do pracy, oczyszczając je m.in. z nagromadzonego kurzu i ewentualnego brudu. Pamiętajmy, że to wszystko wpływa również na żywotność urządzenia. Konserwowana, czyszczona i kontrolowana klimatyzacja może skutecznie posłużyć przez wiele lat eksploatacji.

Klimatyzacje dla Twojego domu i firmy - Kliwent

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Ostatnio dodane

Wybory samorządowe 2024

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

ZDJĘCIA

OSTATNIO NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.