Akcja "Trzeźwy poranek". Zatrzymano dwóch kierowców
- Szczegóły
- Kategoria: Na sygnale
- Opublikowano: wtorek, 04, październik 2016 10:47
W poniedziałek od rana lubaczowscy policjanci prowadzili działania "Trzeźwy Poranek". Sprawdzono trzeźwość 507 kierowców. Funkcjonariusze ujawnili dwóch kierowców, którzy wsiedli za kierownicę pomimo, że wcześniej pili alkohol.
Dzisiaj od wczesnych godzin rannych policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Lubaczowie prowadzili akcję "Trzeźwy Poranek". Łącznie 18 funkcjonariuszy przeprowadziło badanie stanu trzeźwości 507 kierowców. Jak się okazało dwóch z nich wsiadło za kierownicę samochodu mimo, że wcześniej spożywało alkohol.
Tuż przed godzina 6 policjanci z Komisariatu Policji w Oleszycach zatrzymali do kontroli kierowcę renaulta. Badanie stanu trzeźwości u 40-letniego mieszkańca gminy Stary Dzików wykazało prawie 0,5 promila alkoholu w organizmie.
O godz. 6 w Lubaczowie funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego lubaczowskiej komendy sprawdzili stan trzeźwości kierowcy nissana. 36-letni mieszkaniec Lubaczowa miał ponad 0,3 promila alkoholu w organizmie.
W obydwu przypadkach kierowcom zostały zatrzymane prawa jazdy. Teraz mężczyźni za swoje wykroczenia odpowiedzą przed sądem.
Przypominamy, że kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu (gdy zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila) skutkuje odpowiedzialnością za wykroczenie. Konsekwencją skazania może być kara aresztu, grzywna oraz zakaz prowadzenia pojazdów na czas od sześciu miesięcy do trzech lat.
Natomiast kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości (gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila) to przestępstwo zagrożone karą pozbawienie wolności do dwóch lat, ograniczenia wolności lub grzywny oraz zakazem prowadzenia pojazdów na czas od roku do dziesięciu lat.
Źródło: KPP Lubaczów
Dodaj komentarz
Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.
To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.
Komentarze
1. Przepisy wyraźnie określają kiedy można zatrzymać kierującego. Dlaczego nasi policmajstrzy łamią prawo i zatrzymują wszystkich jak leci, bez żadnej podstawy prawnej, blokując przy tym drogę i dezorganizując ruch.
2. Dlaczego mając w Anglii 0,8, w innych krajach 0,5 jesteśmy trzeźwi, a u nas mając 0,2 jesteśmy pijani?
Nie jestem za łamaniem prawa i jeżdżeniem pod wpływem, ale jednakowe prawo winno obowiązywać wszystkich, kierowcy są surowo ścigani za wszelkie nawet najdrobniejsze wykroczenia, a policja może łamać procedury, robić bezprawne kontrole, posługiwać się sprzętem który nie spełnia warunków określonych w przepisach i na podstawie ich wskazań wręczać mandaty, a nawet zabierać prawa jazdy?
Mam wrażenie, że nie tędy droga, a policja zapomniała o tym, że ma obywatelom również pomagać, a nie tylko karać, karać i karać.
"Trzeźwe poranki" nie mają żadnej podstawy prawnej. Jak kolega Lewnik zauważył, zatrzymanie ma być uzasadnione, tak mówią obowiązujące przepisy.
Nie mnie osądzać, czy mają sens, czy nie. Należy się do nich stosować.
Czy może uważasz, że policji prawo nie obowiązuje?
Porównaj sobie statystyki w Europie, a zobaczysz, że mimo całej propagandy na ten temat odsetek pijanych kierowców w naszym kraju nie jest wcale największy, i to pomimo ostrzejszych norm i wliczanych w to rowerzystów.
Pewnie lubisz mieć bat nad sobą, ja nie.
uprawniony do:
3) żądania poddania się przez kierującego pojazdem lub przez inną osobę, w stosunku do której zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mogła kierować pojazdem, badaniu w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu;
Czyli u nas w nielegalnej akcji trzezwy poranek policja miala podejrzenie do 507 kierowców.
Przykro czytać takie komentarze.
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.