Wkrótce uroczystości upamiętniające 81. rocznicę Zbrodni Wołyńskiej
Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oddział w Lubaczowie, wraz z Organizatorami zaprasza na obchody upamiętniające 81. rocznicę Zbrodni Wołyńskiej. Wydarzenie to jest częścią corocznych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa, dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.
Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej przypada na 11 lipca, a w tym roku obchodzimy 81. rocznicę tych tragicznych wydarzeń. Święto to zostało ustanowione uchwałą Sejmu RP z 22 lipca 2016 roku, aby oddać hołd ofiarom mordów na Polakach, Żydach, Ormianach, Czechach i przedstawicielach innych mniejszości narodowych, które miały miejsce w latach 1943-1945. Jest również wyrazem wdzięczności wobec sprawiedliwych Ukraińców, którzy odmawiali udziału w mordach i ratowali Polaków.
Od początku 1943 roku rozpoczęła się fala mordów i wypędzeń Polaków z ich domów. Na Wołyniu i w Galicji Wschodniej, według badaczy, zginęło około 100 tysięcy Polaków. Zbrodnie te były dokonywane przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów – frakcję Stepana Bandery, oraz podporządkowaną jej Ukraińską Powstańczą Armię , a także ukraińskich mieszkańców. OUN-UPA nazywała swoje działania „antypolską akcją”, ukrywając prawdziwy cel – wymordowanie i wypędzenie Polaków.
W niedzielę, 11 lipca 1943 roku, oddziały UPA przeprowadziły skoordynowany atak na 99 polskich miejscowości, głównie w powiatach kowelskim, horochowskim i włodzimierskim. Było to apogeum mordów prowadzonych od lutego 1943 roku do wiosny 1945 roku. Szacuje się, że tego jednego dnia mogło zginąć około 8 tysięcy Polaków, którzy ginęli od kul, siekier, wideł, noży i innych narzędzi.
Program obchodów w Lubaczowie 11 lipca 2024 roku:
- 09:45 – Akcja „Zapal znicz pamięci” (Rynek miejski w Lubaczowie)
- 18:00 – Msza Św. Kresowa oraz złożenie kwiatów przed Tablicą Pamięci Kresowian (Konkatedra p.w. Błogosławionego Jakuba Strzemię)
- 19:30 – Marsz Milczenia przed Pomnik Niepodległości (zbieg ulic Tadeusza Kościuszki i Henryka Sienkiewicza)
- 19:45 – Wystąpienie Tomasza Roga pt. „Ludobójstwo dokonane przez OUN i UPA na ludności polskiej na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej” oraz zapalenie zniczy i złożenie kwiatów przed Pomnikiem Niepodległości (zbieg ulic Tadeusza Kościuszki i Henryka Sienkiewicza)