"Radruż. Źródła ikony" i koncert zespołu Kurbasy w Zespole Cerkiewnym w Radrużu

fot. Muzeum Kresów w Lubaczowiefot. Muzeum Kresów w Lubaczowie

Muzeum Kresów w Lubaczowie serdecznie zaprasza na wydarzenia, które już w najbliższą sobotę, 21 września, odbędą się w Zespole Cerkiewnym w Radrużu, w ramach projektu „Granica, która łączy. Transgraniczne transfery kultury w dobie wojny”.  

Idea projektu wyrosła z potrzeby odtworzenia oraz podtrzymywania transgranicznych i sąsiedzkich kulturowych związków i obustronnej współpracy na pograniczu polsko-ukraińskim.

- Nasz projekt stawia sobie za cel powrócenie do przedwojennych kulturowych związków na poziomie regionalnym i zaktywizowanie współpracy na pograniczu. Pierwsza część projektu została zrealizowana w Muzeum Architektury Ludowej im. Klemensa Szeptyckiego we Lwowie. Przed nami wydarzenia w Radrużu. - informuje Zespół Muzeum Kresów w Lubaczowie

W sobotnie popołudnie, o godz. 17 odbędzie się wernisaż wystawy „Radruż. Źródła ikony”, przygotowanej przez Szkołę Ikonograficzną „Radruż”, działającej przy Ukraińskim Uniwersytecie Katolickim we Lwowie, prezentującej prace wykładowców i studentów Szkoły.  O godz. 19 odbędzie się natomiast koncert lwowskiego zespołu KURBASY, który zaprezentuje swój program „Pieśni lasu”, stanowiący interpretacje tradycyjnych pieśni z różnych regionów Ukrainy.

Dokładny opis działań Muzeum można znaleźć na stronie internetowej.

Projekt jest realizowany dzięki dofinansowaniu Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego, a także wsparciu Województwa Podkarpackiego i Powiatu Lubaczowskiego.

Komentarze   

Czyli co?
0 # Czyli co? 2024-09-17 14:14
Przez ubiegłe lata sądzono, że pierwsze miasta powstały w starożytnej Mezopotamii około 3800 roku p.n.e., w żyznej dolinie pomiędzy Tygrysem a Eufratem. Istnieją jednak odkrycia archeologiczne, które podważają ten utarty pogląd. Pierwsze wielkie ośrodki miejskie mogły powstać na terenach dzisiejszej Ukrainy. Czy to możliwe, że wschodnioeurope jskie stepy były świadkami narodzin pierwszych miast ludzkości?
Odkrycia archeologiczne z ostatnich dekad na terenie Ukrainy pokazują, że kultura Cucuteni-Trypol e, zwana także kulturą pucharów malowanych, rozwijająca się około 6 tys. lat temu, mogła być jedną z pierwszych, które stworzyły ogromne, starannie zaplanowane osiedla, w których mieszkały tysiące ludzi.
Niektórzy badacze jak np. Mychajło Widejko z Uniwersytetu Kijowskiego skłaniają się ku teorii, że w osadach istniała klasa rządząca.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Na sygnale

Najbliższe wydarzenia

Ostatnio dodane

Wybory samorządowe 2024

ZDJĘCIA

OSTATNIO NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.