W Lubaczowie odbyło się Ogólnopolskie Spotkanie Środowisk Kresowych [FOTORELACJA]
W weekend w Lubaczowie odbyło się Ogólnopolskie Spotkanie Środowisk Kresowych, które jest stałym elementem Festiwalu Dziedzictwa Kresów. W wydarzeniu udział wzięli m.in. Kresowianie przebywający obecnie poza granicami kraju.
Ogólnopolskie Spotkanie Środowisk Kresowych rozpoczęło się w piątek w Miejskim Domu Kultury w Lubaczowie. W wydarzeniu tym udział wziął marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, który podkreślił znaczenie spotkań środowisk kresowych dla zachowania dziedzictwa Kresów:
- Festiwal Dziedzictwa Kresów jest potrzebny, powinien trafiać do nowych środowisk, zwłaszcza do ludzi młodych, a przez to nieść pamięć, doświadczenie, walory i kwestie uniwersalne, które nie powinny przemijać, które wynikają z Kresów, tak abyśmy mogli jeszcze bardziej rozwijać nasz kraj i korzystać z tego fenomenu kulturowego i cywilizacyjnego, jakim są Kresy. […] Chcemy pamiętać o Kresach, czerpać i korzystać z ich dziedzictwa, lecz żeby to zrobić, trzeba się edukować i promować. To wszystko będzie miało miejsce w ramach Festiwalu oraz Ogólnopolskich Spotkań Środowisk Kresowych – powiedział marszałek Władysław Ortyl.
Pierwszego dnia, w trakcie konferencji dyskutowano nad wyzwaniami związanymi z ratowaniem dziedzictwa Kresów oraz kierowaniem skutecznej pomocy do Polaków nadal mieszkających na Kresach. W trakcie spotkania Kresowianów, głos zabrał wójt gminy Lubaczów Wiesław Kapel, który podkreślał jak istotę popularyzacji dziedzictwa Kresów poprzez organizację takich wydarzeń:
- To przedsięwzięcie jest platformą wymiany doświadczeń, rozmów na temat dziedzictwa Kresów, zaangażowania organizacji kresowych, ale też Polaków działających za wschodnią granicą na rzecz kultywowania tradycji Polskiej w kontekście propagowania dziedzictwa Kresów dawnej Rzeczpospolitej. To także forma wymiany informacji i doświadczeń w zakresie funkcjonowania instytucji publicznych związanych z popularyzacją dziedzictwa Kresów - podkreślił wójt Kapel.
Podczas konferencji zorganizowano szereg paneli dyskusyjnych poświęconych historii, kulturze oraz wyzwaniom stojącym przed Polakami na Białorusi. Dyskusje przyciągnęły zarówno ekspertów, jak i pasjonatów Kresów Wschodnich, zapewniając tym samym przestrzeń do wymiany wiedzy i doświadczeń. Pierwszego dnia mówiono przede wszystkim o Polakach na Białorusi w kontekście historycznym i wyzwaniach, które są przed nami. Głos zabrali m.in. Anna Paniszewa działaczka polskiej mniejszości na Białorusi, która była aresztowana przez reżim Łukaszenki, a następnie dzięki staraniom polskich władz ewakuowana z Białorusi. Na temat działalności Polaków na Białorusi wypowiadali się także studenci Złata Bogdan oraz Cyryl Bogdan. W piątek Mateusz Werner z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, Karolina Jabłońska z Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów w Brzegu, dr Marcin Gapski z Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej oraz Piotr Zubrowski z Muzeum Kresów w Lubaczowie omawiali sposoby upowszechniania materialnego i niematerialnego dziedzictwa Kresów.
W sobotę natomiast dyskutowano o zbrodniach OUN-UPA na polskich mieszkańcach ziem dawnej Małopolski Wschodniej. Na ten temat wypowiadali się m.in. dr Piotr Chmielowiec, dr Tomasz Bereza oraz dr Barbara Kościelny z IPN Rzeszów oraz Łukasz Podolak z Archiwum Państwowego w Przemyślu.
Ogólnopolskie Spotkania Środowisk Kresowych przyciągają szerokie grono uczestników, w tym badaczy dziejów, pedagogów, samorządowców, przedstawicieli instytucji i organizacji oraz osoby posiadające korzenie kresowe. Spotkania te są szczególnie wartościowe ze względu na możliwość zgromadzenia w jednym miejscu reprezentantów z różnych stron kraju i różnych państw, co dowodzi, jak silne i żywe są tradycje i kultura Kresów.
Należy również podkreślić, że Festiwal Dziedzictwa Kresów w Lubaczowie to wydarzenie, które łączy przeszłość z teraźniejszością, oferując głębokie spojrzenie na historię, kulturę i współczesne wyzwania Kresowian.
Zdjęcia fot. biuro prasowe UMWP/ZLUBACZOWA.PL
Źródło: podkarpackie.pl, zlubaczowa.pl