Powstaje centrum zarządzania i ochrony zbiorów Muzeum Kresów w Lubaczowie [ZDJĘCIA]

fot. Muzeum Kresów w Lubaczowiefot. Muzeum Kresów w Lubaczowie

Trwa budowa centrum zarządzania i ochrony zbiorów Muzeum Kresów w Lubaczowie. Właśnie zrealizowano szósty etap tej inwestycji, której celem jest m.in. stworzenie optymalnych warunków do przechowywania zbiorów muzealnych.

Celem strategicznej inwestycji, realizowanej przez Muzeum Kresów w Lubaczowie od 2018 r., jest budowa nowego obiektu, który z jednej strony pozwoli na stworzenie optymalnych warunków do przechowywania zbiorów muzealnych oraz prowadzenia działalności kulturalnej, z drugiej zaś będzie pełnił funkcję centrum zarządzania i ochrony zbiorów całej placówki.

Siedziba główna Muzeum mieści się w najstarszym murowanym budynku w Lubaczowie, dawnym spichlerzu podworskim (XVIII/XIX w.), w którym ulokowane są sale ekspozycyjne, pomieszczenia magazynowe, biblioteka, czytelnia oraz biura. Obiekt znajduje się w złym stanie technicznym i wymaga pilnych prac remontowo-konserwatorskich. Współczesnym standardom, zgodnym z wytycznymi konserwatorskimi, nie odpowiadają warunki magazynowania powiększających się z roku na rok zbiorów muzealnych (historycznych, archeologiczno-przyrodniczych, etnograficznych, artystycznych), w tym przede wszystkim kolekcji sztuki kresowej i polskiego rysunku współczesnego, mających charakter ponadregionalny. Mała powierzchnia magazynowa powoduje także konieczność gromadzenia w jednym miejscu obiektów przed i po konserwacji, co zagraża ich bezpieczeństwu.

W nowym obiekcie, powstającym w ramach inwestycji, zapewnione zostaną prawidłowe warunki przechowywania zbiorów m.in. jeśli chodzi o stałą temperaturę i wilgotność. W budynku znajdą się również pracownie pracowników merytorycznych oraz pracownia konserwatorska, co przyczyni się do zwiększenia komfortu pracy muzealników i pozwoli na bieżące prace zabezpieczające muzealia.

Realizacja inwestycji umożliwi w najbliższych latach przeprowadzenie generalnego remontu głównego budynku Muzeum, w którym zwiększona zostanie przestrzeń ekspozycyjna. Pozwoli to również na rozwinięcie oferty kulturalnej i edukacyjnej Muzeum – jedynej instytucji muzealnej na ziemi lubaczowskiej.

W ramach szóstego etapu prac wykonano roboty wykończeniowe wewnętrzne, roboty elektryczne w zakresie montażu elementów oświetlenia podstawowego awaryjnego i ewakuacyjnego, osprzętu elektroinstalacyjnego, okablowania i instalacji systemu sygnalizacji włamania, systemu sygnalizacji pożaru oraz systemu monitoringu, a także zakupiono część mebli i elementów wyposażenia.

Zdjęcia: Muzeum Kresów w Lubaczowie

Źródło: Muzeum Kresów w Lubaczowie

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Ostatnio dodane

Wybory samorządowe 2024

Najbliższe wydarzenia

No result...

Na sygnale

ZDJĘCIA

OSTATNIO NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.