11 listopada w Gorajcu Dzień Solidarności z Białorusią

fot. Michał Szwercfot. Michał Szwerc

Ekipa Stowarzyszenia Folkowisko w Gorajcu, jak co roku organizuje dzień solidarności z Białorusią i dysydentami walczącymi o jej wolność. „Dzień Białoruski – Za Wolność Naszą i Waszą”. W tym roku wydarzenie odbędzie się Święto Niepodległości czyli 11 listopada.

Ludzie skupieni wokół Chutoru Gorajec i Stowarzyszenia Folkowisko intensywnie działają z pomocą humanitarną dla objętej wojną Ukrainy. Od lat równie aktywnie działają na rzecz wsparcia demokratycznych przemian w Białorusi, która znajduje się pod reżimowymi rządami Aleksandra Łukaszenki, dlatego też w dniu 11 listopada postanowili zorganizować "Dzień Solidarności z Ukrainą". 

- 11 listopada to dzień wyjątkowy dla nas, Polaków, ponieważ obchodzimy swoje święto odzyskania niepodległości. Obecnie żyjemy w czasie, kiedy za naszą wschodnią granicą trwa wojna, w której również udział ma strona Białoruska. Dzień solidarności z Białorusią ma na celu wsparcie tej Białorusi, która sprzeciwia się okrutnym rządom i działaniom Aleksandra Łukaszenki. - wyjaśniają organizatorzy wydarzenia w przesłanym do naszej redakcji komunikacie prasowym

- Jako Polak, cieszę się, że nasz kraj od tylu lat może cieszyć się wolnością i życzę również Białorusinom i Białorusinkom takiej wolności. Chęć wsparcia działań dla realnej niepodległości w Białorusi to cel, który przyświeca nam rok w rok podczas organizacji tego listopadowego wydarzenia – mówi organizator, Marcin Piotrowski.

Gorajeckie wydarzenie to połączenie dyskusji o sytuacji społeczno-politycznej na Białorusi, która po „rewolucji godności” uległa znacznemu pogorszeniu. Przez pokazy filmów ukazujących białoruską kinematografię oraz spotkania z białoruskimi aktywistami. Wydarzenie zakończy koncert pełen energii i buntu, punkowo-folkowej kapeli z Grodna – Dzieciuki.

Zespół Dzieciuki to legenda białoruskiego, podziemnego punku - wszyscy członkowie grupy z powodu prześladowań w Białorusi opuścili kraj i znaleźli schronienie w Polsce. To wyjątkowi muzycy, którzy tworzą w języku białoruskim podkreślając swoją niezależność.

Program spotkania:

17:00 - Rozmowy z białoruskimi dysydentami, rozmowa z polsko-białoruską aktywistką Jana Shostak

Prezentacja filmów warszawskiego festiwalu Bulbamovie, ukazującego białoruską kinematografię

19:00 koncert białoruskiego zespołu Dzieciuki

 

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Ostatnio dodane

Wybory samorządowe 2024

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

ZDJĘCIA

OSTATNIO NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.