Featured

Pałac w Oleszycach i jego dawni mieszkańcy. Spotkanie z historią podczas Tygodnia Bibliotek

fot. Jerzy Skoczylasfot. Jerzy Skoczylas

W ramach ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Oleszycach zorganizowała konferencję naukowo-popularyzatorską pt. „Księcia Górka. Pałac i jego mieszkańcy”, poświęconą historii magnackiej siedziby w Oleszycach. Wydarzenie to nie tylko przyciągnęło miłośników lokalnej historii, ale także wzbogaciło wiedzę o pałacu i jego dawnych właścicielach.

Spotkanie stanowiło kontynuację działań prowadzonych przez grupę regionalistów skupionych wokół oleszyckiej biblioteki. Ich wcześniejsze badania i publikacje pozwoliły odtworzyć historię rezydencji oraz odsłonić nieznane dotąd związki rodów magnackich z Oleszycami i okolicą.

Konferencję otworzyli Tymoteusz Furgała i Dariusz Sałek – autorzy wcześniejszej publikacji o pałacu. Ich wystąpienie wprowadziło uczestników w tematykę spotkania i podkreśliło znaczenie wieloletnich poszukiwań archiwalnych.

W dalszej części głos zabrali zaproszeni prelegenci z renomowanych instytucji naukowych i muzealnych. Doktor Żaneta Niedbała, historyczka i członkini zarządu Towarzystwa Przyjaciół Nauk, przybliżyła losy zamku w Krasiczynie jako nowej siedziby książąt Sapiehów z linii kodeńskiej. Olga Machowska z Biblioteki Zamku Królewskiego na Wawelu opowiedziała o losach biblioteki rodu Sapiehów oraz jej związkach z Oleszycami.

Z kolei Daniel Guzman, archiwista z Muzeum Polskiego w Rapperswilu, zaprezentował temat poświęcony znaczeniu archiwum Sapiehów dla historii Polski. Profesor Magdalena Biniaś-Szkopek, dyrektorka Biblioteki Kórnickiej PAN, przedstawiła referat o zasługach rodziny Działyńskich w ratowaniu dziedzictwa narodowego, natomiast doktor Adam Szczupak z Muzeum Narodowego w Krakowie mówił o prawie patronatu i zaangażowaniu ziemian w życie religijne Galicji.

Kulminacją spotkania był wykład Jacka Komudy – pisarza i historyka, znanego z popularyzacji dziejów Rzeczypospolitej szlacheckiej. Jego prelekcja pt. „Najazdy Kozaków na ziemię bełską” była barwną opowieścią o dramatycznych losach regionu w XVII wieku.

Zobaczcie zdjęcia autorstwa Jerzego Skoczylasa:

10000 Pozostało znaków


NAJNOWSZE INFORMACJE

No More Articles

ZLUBACZOWA.PL - Informacje Lubaczów, powiat lubaczowski

e-mail: redakcja@zlubaczowa.pl
tel. 782 496 418

ZLUBACZOWA.PL - Lubaczowski portal informacyjny. Najważniejsze informacje i wiadomości z Lubaczowa i powiatu lubaczowskiego.

Jesteśmy na Facebooku