Uczniowie LO w Lubaczowie mają pomysł na "betonozę"
- Szczegóły
- Kategoria: Edukacja
- Opublikowano: wtorek, 10, wrzesień 2024 15:29
Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Lubaczowie zajęli 3. miejsce w finale konkursu Earth Rescue Challenge – Water Edition! W ramach swojej pracy zaprezentowali projekt związany z gospodarką wodną w Lubaczowie. Skupili się na problemie betonozy w mieście i zaproponowali rozwiązanie m.in. w postaci stworzenia ogrodów deszczowych.
Betonoza, czyli nadmierne pokrywanie przestrzeni miejskich betonem i asfaltem, to zjawisko, które dotyka również Lubaczów. Doskonałym przykładem wprowadzenia „betonozy” w naszym mieście jest przebudowa Rynku, który po rewitalizacji w 2012 roku nazywany jest przez mieszkańców powiatu lubaczowskiego „patelnią”. Niestety, taka modernizacja infrastruktury prowadzi do negatywnych skutków środowiskowych i społecznych.
Licealiści z Lubaczowa zdobywają 3. miejsce w konkursie Earth Rescue Challenge za projekt walki z betonozą
Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Lubaczowie: Jagoda Czebanyk, Amelia Czajkowska, Kacper Tobuch, Marta Michalska, Karol Zaniewicz, Łukasz Malec i Filip Kalmuk wraz z opiekunem Danelem Koszczanem opracowali pomysł na zniwelowanie negatywnych skutków betonozy w stolicy naszego powiatu. Wzięli udział w konkursie Earth Rescue Challenge - Water Edition, w ramach którego stworzyli projekt związany z gospodarką wodną w Lubaczowie. Dzięki temu zajęli 3. miejsce w konkursie, którego finał odbył się w budynku Akademii Górniczo-Hutniczej podczas 10. jubileuszowej edycji European Rover Challenge. W ramach swojej pracy uczniowie opracowali raport, w którym wyjaśnili problem betonozy oraz zaproponowali jego rozwiązanie poprzez zastosowanie drenażu i tworzenie ogrodów deszczowych.
Analiza uczniów: Jak betonoza na rynku w Lubaczowie wpływa na wilgotność gleby i retencję wody
W raporcie uczniowie omówili wpływ betonozy na zasoby wodne, szczególnie w kontekście rewitalizacji miejskich rynków, takich jak ten w Lubaczowie. Autorzy założyli, że pokrycie terenu nieprzepuszczalnymi materiałami obniża wilgotność gleby. W celu weryfikacji tej hipotezy przeprowadzono badania terenowe, m.in. pomiary wilgotności gleby oraz analizę zdjęć satelitarnych. Wyniki wykazały, że gleba w miejscach zabetonowanych szybciej wysycha i nie zatrzymuje wód opadowych, co zwiększa ryzyko podtopień.
- Przeprowadzone przez nas pomiary ukazały, że gleba otoczona przez tereny, które nie są zdolne do przepuszczania wody do gleby czy roślin (głównie chodniki czy budynki mieszkalne, użytkowe, miejsca, które wskutek modernizacji lubaczowskiego rynku uległ zabetonowaniu), szybciej się wysuszają. Obserwacje pokazały, że pas ziemi ubogiej w roślinność w okolicy bloku mieszkalnego który dodatkowo był otoczony betonem, jest suchy do takiego stopnia, że miernik wilgotności gleby wskazał stopień wilgotności 4 w 10-stopniowej skali. Dla kontrastu, gleba występująca w Zespole Zamkowo-Parkowym w Lubaczowie osiągnęła notę 10 w tej samej skali – czytamy w raporcie opracowanym przez uczniów „ogólniaka”
Propozycje uczniów LO w Lubaczowie: Drenaż i ogrody deszczowe jako sposób na walkę z betonozą
Jako rozwiązania zaproponowano zastosowanie materiałów przepuszczalnych, drenażu oraz tworzenie ogrodów deszczowych, które mogą poprawić retencję wody i zmniejszyć negatywne skutki betonozy.
- W przypadku naszego miasta najbardziej skuteczny mogłoby się okazać stworzenie systemów rur drenarskich, ponieważ są one najczęściej wykorzystywane do stwarzania retencji podziemnej na terenach które są “ofiarami” betonozy, czyli używa się tego sposobu do zwiększenia infiltracji wody ulic, parkingów czy placów. Będzie też to efektywne rozwiązanie, ponieważ głównym jego zastosowaniem jest używanie ich do odwadniania ulic i zmniejszy ryzyko ich zalewania [...] Inną metodą, która umożliwi rozwiązanie problemu wodnego naszej okolicy jest stworzenie w terenach o niskiej przepuszczalności wody ogrodów deszczowych czy też obiektów bioretencyjnych, które mają na celu zwiększenie absorpcji wody opadowej, zarówno pomagają w jej oczyszczaniu. Zazwyczaj do ich tworzenia wykorzystuje się roślinność obecną na terenach podmokłych, zbierają one wodę i nie tylko filtrują ją z obecnych w niej zanieczyszczeń, zapewniają także jej optymalizację, zmniejszając konieczność dodatkowego nawadniania gleb a także zwiększając ich wilgotność i przepuszczalność. Innym benefitem z zakładania tych ogrodów jest zapewnianie lokalnej ochrony przeciwpowodziowej, także dodają miastu walorów estetycznych, poprawiają tez komfort życia mieszkańców – zaproponowali uczniowie LO w Lubaczowie
Dodaj komentarz
Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.
To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.
Komentarze
Może na to trzeba zwrócić uwagę.
Oczywiście, też przy okazji za " Targowisko" które stoi puste już ileś lat, niszczeje, i na które wyj***no kilka mln zł,
zresztą podobnie też i na wspomnianą "patelnie"
Nikt za to nie poniósł żadnej odpowiedzialnoś ci do dzisiaj
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.