Pani Jadwiga Żdan z Lubaczowa obchodziła 105 urodziny! Jubilatkę odwiedził burmistrz

fot. Urząd Miejski w Lubaczowiefot. Urząd Miejski w Lubaczowie

14 listopada rocznicę 105-tych urodzin obchodziła mieszkanka Lubaczowa – Pani Jadwiga Żdan. Z tej okazji dostojną Jubilatkę odwiedził burmistrz Krzysztof Szpyt. Życzenia złożyła też Poseł Teresa Pamuła.

Burmistrz Lubaczowa Krzysztof Szpyt złożył Pani Jadwidze serdeczne i ciepłe życzenia w imieniu wszystkich mieszkańców Lubaczowa. W spotkaniu uczestniczyła również Anna Gorzelnik Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego, która także dołączyła się do życzeń.

Zdjęcia: Urząd Miejski w Lubaczowie:

dsc_7644.jpgdsc_7650.jpgdsc_7660.jpg

Życzenia urodzinowe przesłała też Poseł Teresa Pamuła:

 

Jadwiga Żdan z domu Kobryn, urodziła się 14 listopada 1916 roku w Birczy. Mieszkała na ulicy Górnej Bramy pod numerem 8. Naukę rozpoczęła w wieku 7 lat w Szkole Powszechnej pod wezwaniem św. Królowej Jadwigi. Po ukończeniu 7 klas wyjechała do Jaworowa, aby kontynuować naukę w Seminarium Nauczycielskim. Tam poznała Włodzimierza Żdana, lekarza weterynarii z Cieszanowa, za którego wyszła za mąż. Po ukończeniu szkoły, z powodu braku pracy, wróciła do rodzinnego miasteczka.

Gdy wybuchła wojna, Jadwiga Żdan z mężem rozpoczęli tułaczkę, jak wiele innych rodzin. Najpierw na wschód, aż napotkali wojska sowieckie. Zdecydowali się na zamieszkanie w Jaworowie. Okupant od razu nakazał Jadwidze pracować w szkole ukraińskiej pod Leskiem, ale nie znała języka ukraińskiego. Włodzimierz Żdan podjął więc kolejną decyzję i wyjechali do Krakowca, gdzie mieszkali do 1943 roku. Niestety na tych terenach zaczęły „szaleć” bandy UPA i jako ostatni Polacy opuścili Krakowiec. Po drodze zatrzymali się w Radymnie, a potem w Roźwienicy w powiecie jarosławskim. 4 września 1944 roku z całym skromnym dobytkiem Jadwiga przyjechała do Lubaczowa, gdzie mieszka do tej pory. Nigdy już nie podjęła pracy zawodowej, zajmowała się domem. - przypomina życiorys Pani Jadwigi Żdan Urząd Miejski w Lubaczowie

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Ostatnio dodane