Rośnie liczba cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS – ponad 18 tys. na Podkarpaciu
Na koniec października liczba cudzoziemców zgłoszonych do ZUS wyniosła 1,191 mln, z czego ponad 18 tys. na Podkarpaciu. Najwięcej stanowią obywatele Ukrainy. W regionie przybywa też zagranicznych przedsiębiorców – obecnie jest ich 1459.
Na koniec października 2024 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych odnotował w swoich statystykach 1 mln 191 tys. cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych. Dla porównania, na koniec czerwca liczba ta wynosiła 1 mln 160 tys., a na koniec marca – 1 mln 138 tys.
W województwie podkarpackim liczba obcokrajowców objętych ubezpieczeniem społecznym również wzrosła.
– Porównując dane liczbowe z końca października do czerwca, możemy zauważyć wzrost liczby cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych także na Podkarpaciu. Na koniec października liczba obcokrajowców w statystykach podkarpackich oddziałów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wyniosła 18 184. To więcej o 293 niż w czerwcu i więcej o 408 niż w marcu br. – informuje Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS w woj. podkarpackim.
Analizując dane w dłuższej perspektywie, widać, że w ciągu ostatnich kilku lat liczba ubezpieczonych cudzoziemców na Podkarpaciu znacząco wzrosła. – Porównując te dane z końcem 2020 roku, zauważyć można, że w naszym województwie przybyło ponad 5,2 tys. ubezpieczonych cudzoziemców (31.12.2020 r. – 12 933 osób) – dodaje rzecznik.
Największą grupę ubezpieczonych obcokrajowców w regionie stanowią obywatele Ukrainy (ponad 14 tys.), a także Białorusi (653), Kolumbii (388), Gruzji (245), Indii (207) i Turcji (148). – Na Podkarpaciu nie brakuje też zgłoszonych do ZUS obywateli z tak odległych krajów jak: Australia, Bangladesz, Tajlandia, Meksyk, Egipt, Brazylia, Kuba czy Nepal – wskazuje Wojciech Dyląg.
W statystykach dominują osoby w sile wieku, w przedziale od 25 do 49 lat, przy czym najwięcej cudzoziemców pracujących w Polsce jest w wieku 30–39 lat. Co ciekawe, na Podkarpaciu wzrasta liczba obcokrajowców prowadzących działalność gospodarczą, która obecnie wynosi 1459 osób.
Rzeczywista liczba obcokrajowców pracujących w Polsce może być jednak znacznie wyższa. – Trzeba pamiętać o tym, że dane ZUS obejmują tylko osoby zatrudnione w taki sposób, od którego istnieje obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne. Nie są w nich ujęci zagraniczni pracownicy, którzy wykonują pracę na umowę o dzieło lub pracują nielegalnie – podkreśla rzecznik.
Dane te ukazują nie tylko rosnącą rolę cudzoziemców na polskim rynku pracy, ale także zmieniające się potrzeby regionu, w tym województwa podkarpackiego.