Wścieklizna w sąsiednich powiatach. Uważajcie na swoje zwierzęta
Featured

Wścieklizna w sąsiednich powiatach. Uważajcie na swoje zwierzęta

Województwo lubelskie odnotowuje coraz więcej przypadków wścieklizny -  groźnej choroby zwierząt. Zgodnie z rozporządzeniem Wojewody Lubelskiego obszary zagrożone występują w sąsiednich powiatach - biłgorajskim i tomaszowskim.

Wścieklizna to bardzo niebezpieczna choroba wirusowa, która może dotknąć zarówno zwierzęta jak i ludzi. Wirus przenosi się przez ślinę zakażonego zwierzęcia, najczęściej przez ugryzienie. Wścieklizna jest nieuleczalna i w przypadku zwierząt prawie zawsze prowadzi do śmierci, dlatego zapobieganie jej rozprzestrzenianiu jest tak ważne. Stąd też od wielu lat prowadzone są akcje szczepienia lisów. Jak zapewne wiecie, z samolotów zrzucane są szczepionki dla lisów. Tej jesieni m.in. w powiecie lubaczowskim przeprowadzono dwie takie akcje, w tym jedną dodatkową, właśnie ze względu na rozprzestrzenianie się tej choroby

Niestety, pomimo prowadzonych działań, wścieklizna rozprzestrzenia się coraz szybciej. Eksperci podejrzewają, że choroba przedostała się na teren województwa lubelskiego z Ukrainy, gdzie sytuacja epidemiologiczna związana z wścieklizną jest od lat trudna do opanowania.

Co istotne, do tej pory wściekliznę wykrywano przede wszystkim u dzikich zwierząt, takich jak lisy i jenoty, ale teraz zdarzają się również przypadki u psów, a nawet u krowy, co jest wyjątkowo rzadkie.  Do 21 listopada 2024 roku potwierdzono już 21 ognisk wścieklizny, głównie w powiatach tomaszowskim, zamojskim, hrubieszowskim, biłgorajskim i krasnostawskim. Choć na naszym terenie nie wykryto jeszcze ognisk wścieklizny, ryzyko migracji dzikich zwierząt pozostaje realne.

W związku z zaistniałą sytuacją w powiecie tomaszowskim wprowadzono obowiązkowe szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie. Zgodnie z wydanym przez Wojewodę Lubelskiego rozporządzeniem obowiązuje nakaz szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od ukończenia przez kota 3 miesiąca życia. Co istotne, nie ma tutaj mowy o psach, bo  w Polsce szczepienie psów przeciwko wściekliźnie jest obowiązkowe, natomiast kotów w wyjątkowych przypadkach, który właśnie stał się faktem.

W powiecie tomaszowskim jest również nakaz trzymania psów na uwięzi lub na ogrodzonym terenie zamkniętym, a kotów w zamknięciu.

Pamiętajcie, aby nie dotykać i nie podnosić padłych zwierząt, a w przypadku ich znalezienia należy zawiadomić Urząd Gminy lub Inspekcję Weterynaryjną.

W związku z rosnącą liczbą przypadków wścieklizny w województwie lubelskim, w tym w sąsiednich powiatach tomaszowskim i biłgorajskim, ryzyko pojawienia się zarażonych zwierząt w powiecie lubaczowskim jest bardzo duże. Zwierzęta dzikie, takie jak lisy czy jenoty, nie znają granic administracyjnych.

W obliczu tego zagrożenia warto zachować szczególną ostrożność. Przede wszystkim właściciele zwierząt domowych powinni zadbać o ich bezpieczeństwo. Nie puszczajcie swoich psów i kotów luzem, aby uniknąć kontaktu z potencjalnie chorymi dzikimi zwierzętami. Jeżeli jeszcze nie zaszczepiliście swoich psów i kotów przeciwko wściekliźnie, warto zrobić to jak najszybciej. Szczepienia są skutecznym środkiem zapobiegawczym.

1000 Pozostało znaków


ZLUBACZOWA.PL - Informacje Lubaczów, powiat lubaczowski

e-mail: redakcja@zlubaczowa.pl
tel. 782 496 418

ZLUBACZOWA.PL - Lubaczowski portal informacyjny. Najważniejsze informacje i wiadomości z Lubaczowa i powiatu lubaczowskiego.

Jesteśmy na Facebooku