Intermodalny transport - co musisz o nim wiedzieć?

Przemieszczanie towarów z jednego środka transportu na inny (na przykład z ciężarówki kontenerowej do pojazdu użytkowego) bez konieczności rozładowywania. Najważniejszą cechą transportu intermodalnego jest to, że towary mogą być przewożone przez firmy, które świadczą usługi transportowe różnymi środkami. Oznacza to, że towary są przewożone w trybie kombinowanym, w którym nie są rozpakowane (na przykład, gdy są przewożone drogą wraz z innymi środkami transportu, takimi jak transport wodny lub lądowy) ze względu na fakt, że trasa ich są przewożone (na przykład, gdy są przewożone drogą wodną lub innymi środkami transportu oprócz drogowego). Transport intermodalny to połączenie transportu, w którym oprócz tego samego rodzaju transportu wykorzystuje się co najmniej dwa rodzaje transportu, z tym samym kontrahentem odpowiedzialnym za trasę i tą samą przesyłką. Transport intermodalny jest przeciwieństwem transportu multimodalnego.

Wybierając firmę transportową lub logistyczną, mamy do wyboru wiele rodzajów transportu, a to w dużej mierze zależy od rodzaju przewożonego ładunku. Nie bez znaczenia jest również pilność klienta lub sprzedawcy towaru, a także wysoka cena, jaką zapłaci za jego dostawę. Oprócz transportu intermodalnego dużym zainteresowaniem cieszą się obecnie duże firmy.

Gdy przewozisz towary w jednej jednostce transportu (np. przy użyciu kontenera, pojazdu z wymienną zabudową lub furgonetki), nie musisz ich rozładowywać przed transportem w innym trybie. Istotną cechą żeglugi intermodalnej jest to, że przedmioty mogą być przewożone różnymi środkami przewoźników na całej trasie. Jest to zatem transport kombinowany, w którym paczka nie jest zmieniana (na przykład podczas całej trasy paczka jest przechowywana w kontenerze), ale trasa, którą jest przewożona, uległa zmianie (w przypadku MGM lub innych form transportu). Spedycja intermodalna to transport, który wykorzystuje co najmniej dwa rodzaje transportu zgodnie z tylko jedną umową przewozu, a często towarzyszy temu pojawienie się tylko jednego przewoźnika odpowiedzialnego za dostarczenie towaru i niepodzielnego ładunku. Transport intermodalny kontrastuje z transportem multimodalnym.

Cechy

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że firmy świadczące usługi transportowe są oceniane niekorzystnie przez znaczną część społeczeństwa, w tym z powodu bardzo szkodliwego wpływu ich działalności na środowisko. Gdybyśmy nie mieli dostępu do tak wielu niezbędnych towarów i innych produktów, nie istnielibyśmy. Dużym atutem jest transport intermodalny, ponieważ jest przyjazny dla środowiska i oferuje niższą emisję CO2. Ponadto transport tony w jednym kontenerze transportem intermodalnym doskonale sprawdza się przy obsłudze ciężkich towarów. Choć transport intermodalny jest konkurencyjny cenowo i pozwala na przewóz wielu ton w jednym kontenerze, to jednak jest również nieulotny, ograniczając elastyczność. Konsekwencją tego jest uzależnienie transportu intermodalnego od harmonogramu oraz liczby zawinięć i odlotów statków, a także częstotliwości kursowania pociągów lub samolotów. W związku z tym wydłuża się czas realizacji tranzytu, a także konieczność monitorowania przesyłek.

Jakie są zalety takie transportu?

Wśród zalet usług transportu intermodalnego, które pozwalają klientom na realizację usług transportowych na różne sposoby i środki komunikacji, jest możliwość obniżenia globalnych kosztów transportu. Ponadto ten rodzaj transportu pozwala na większą liczbę możliwych tras transportowych. Poza tym możliwe jest przyczynienie się do poprawy usług, szybka i terminowa dostawa (zazwyczaj), zmniejszone jest niebezpieczeństwo przypadkowego uszkodzenia towaru oraz możliwy jest przewóz jednej przesyłki w jednym kursie.

Poszukując firm zajmujących się transportem intermodalnym, koniecznie zapoznaj się z ofertą Rudniccy-Magetra

Najbliższe wydarzenia