Akwarystyka – jak zacząć?

Zachwycają Cię piękne kolorowe ryby pływające w akwarium u znajomych? Jeśli też chcesz mieć rybki w akwarium, musisz odpowiednio przygotować się do rozpoczęcia przygody z akwarystyką. Jak założyć pierwsze akwarium?

Jaka woda do akwarium?

Doświadczeni hodowcy rybek jednogłośnie wskazują, że to właśnie mieszkańcy słodkich wód mają mniejsze potrzeby hodowlane od rybek słonowodnych. Odczyn wody należy dostosować do potrzeb słodkowodnych zwierząt – musi mieścić się w przedziale od 6 do 8 pH, ale należy zawsze dostosować go do wybranego gatunku.

Poza tym, jaka woda do akwarium będzie najlepsza? Przede wszystkim musi być czysta, co wcale nie jest łatwe – w końcu mieszkańcy akwarium w wodzie nie tylko pływają, lecz także jedzą i załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne. Jak utrzymać wodę w czystości? Konieczne jest najpierw uzdatnianie wody z kranu, aby oczyścić ją z chloru, który nawet w małych ilościach (w Polsce stężenie chloru w wodzie pitnej z kranu nie może przekroczyć 0,3 mg/litr) jest szkodliwy dla rybek.

Należy również wyposażyć akwarium w filtr wody. Możesz wybrać zewnętrzny lub wewnętrzny. Zewnętrzny montuje się na zewnątrz zbiornika, dzięki czemu jest łatwo dostępny dla człowieka, a jednocześnie nie zabiera przestrzeni rybkom. Mniejszy, ale i mniej wydajny jest filtr wewnętrzny, który jest polecany wyłącznie do mniejszych zbiorników.

Dla utrzymania wody w akwarium w należytej czystości znaczenie ma także jego wielkość. Im większe, tym stężenie zanieczyszczeń w wodzie jest niższe.

Domowe akwarium – wyposażenie i usytuowanie

Poza czystą wodą i filtrem na liście zakupów muszą pojawić się: żwir na dno, rośliny do akwarium i ozdoby. Żwir należy przepłukać przed włożeniem do akwarium. Ważny jest też montaż termometru, grzałki i dyfuzora CO2 oraz pokrywy z oświetleniem. Należy uruchomić cały osprzęt i pozwolić zadomowić się roślinom, a dopiero po dwóch tygodniach wpuścić rybki do akwarium.

Na koniec pozostaje ważna kwestia – gdzie ustawić akwarium? Idealne miejsce dla rybek jest na wysokości ludzkiego wzroku, bez bezpośredniego dostępu promieni słonecznych i daleko od miejsc narażonych na przeciągi. Pod akwarium należy podłożyć styropian lub specjalną matę chroniącą zbiornik przed przeciążeniami, które czasem mogą skutkować nawet rozszczelnieniem łączenia szklanych ścianek.

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Najbliższe wydarzenia