Alergie wiosenne - jak sobie z nimi radzić?

Mogłoby się wydawać, że wiosna to najprzyjemniejsza pora roku. Dni są coraz dłuższe, temperatura wyższa, a przyroda ponownie budzi się do życia. Jednak nie dla wszystkich jest to dobra nowina. Wiosna to jedna z najmniej lubianych pór roku przez alergików. W Polsce, ponad 15 milionów Polaków cierpi z powodu alergii.

Co nas uczula wiosną?

Za wiosenną alergię odpowiedzialne są pylące sezonowo drzewa i kwiaty. Olsza i leszczyna zaczynają pylić już w lutym, natomiast od maja do lipca można wyczuć również pyłki zbóż (pszenica, żyto) i traw. Warto także zapamiętać, że w czasie wiosny uczulają też całoroczne alergeny: sierść zwierząt, pleśń czy kurz.

Objawy alergii

Alergeny wziewne, to substancje uczulające wiosną. Trafiają one do organizmu przez drogi oddechowe, powodując reakcję alergiczną. Objawia się ona:

- nieżytem nosa (katarem) - katar sienny, charakteryzujący się dużą ilością wodnistej wydzieliny. Towarzyszy mu swędzenie nosa i kichanie,

- gwałtownym kaszlem - jeżeli pojawią się duszności, uczucie ucisku w okolicach serca oraz świszczący oddech to może okazać się, że jest to astma oskrzelowa,

- zapaleniem spojówek - przy przedostaniu się alergenu do oka dochodzi do łzawienia, zaczerwienienia a nawet obrzęków. Dodatkowo pojawia się swędzenie oczu i intensywne łzawienie nasilające katar.

Dodatkowo, alergicy podczas alergii są zmęczeni i osłabieni przez uciążliwość objawów. Istnieją także przypadki, kiedy podczas kontaktu z alergenem wziewnym dochodzi do reakcji skórnych, wysokiej temperatury czy problemów z żołądkiem.

Jeżeli zauważyłeś u siebie lub u kogoś ze swojej rodziny jakiekolwiek objawy wskazujące na alergię - nie czekaj! Umów się w łatwy i prosty sposób do Jutro Medical, przychodni świadczącej usługi w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Ich siedziba znajduje się na ulicy Powązkowskiej 44, na warszawskim Żoliborzu. Dzięki ich aplikacji w prosty sposób umówisz się na konsultację lekarską w przychodni lub telemedyczną, bez konieczności wychodzenia z domu.

Jak leczyć alergię wiosenną?

- należy łagodzić objawy poprzez unikanie kontaktu z alergenem,
- przyjmowanie leków przeciwhistaminowych,
- terapia odczulająca - polega na przeprowadzeniu testu na potwierdzenie alergii, a także wykonaniu testów skórnych, aby określić konkretne alergeny. Ich przeprowadzenie zalecane jest u pacjentów, którzy ukończyli 6 lat.

Sposoby na wiosenną alergię

Największe stężenie pyłków jest rano (5-8) i wieczorem (17-19). Postaraj się więc w tym czasie nie przebywać na zewnątrz. Omijaj także szerokim łukiem wszelkie świeżo skoszone trawniki.

Zmieniaj także często pościel - osiadają na niej alergeny oddziałujące na Twój organizm w czasie snu.

Jeżeli objawy wiosennej alergii zaczynają być uciążliwe i utrudniają codzienne funkcjonowanie, pomyśl nad odczulaniem. Niestety, trwa ono przynajmniej kilka miesięcy.

Opracowanie: Jutro Medical - nowoczesna przychodnia online

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Wybory samorządowe 2024

Najbliższe wydarzenia