Czy warto podpisywać umowę kupując rzeczy używane?

Kiedy kupujemy używany samochód zwykle nie mamy wątpliwości w zakresie tego, czy będzie nam potrzebna umowa. Musimy przecież przedstawić jakiś dowód zakupu chcąc przerejestrować pojazd. Nie jest to jednak jedyny powód, dla którego dobra umowa to kluczowy aspekt bezpiecznego zakupu. Kiedy kupujemy inne rzeczy umowa może wydawać się zbędnym formalizmem. Czy rzeczywiście tak jest? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Po co podpisywać umowę?

W przypadku, niektórych transakcji dobrze jest by poświadczenie zakupu mieć na piśmie. Dane zawarte w umowie stanowią opis stanu faktycznego. Zawierają informacje u kupującym i sprzedającym oraz opis przedmiotu umowy i cenę zakupu. Jeśli okaże się, że to co kupiłeś nie jest jak zapewniał sprzedający to na podstawie umowy możesz dochodzić swoich praw. Bez niej szansa na udowodnienie transakcji jest znacznie trudniejsza. Jeszcze trudniej potwierdzić cenę zakupu czy stan przedmiotu. Mając umowę zabezpieczasz swoje pieniądze!

Kiedy warto podpisać umowę?

Wiadomym jest, że nie w każdym przypadku zawieramy umowę w formie pisemnej. Gdybyśmy musieli to robić to pół życia spędzilibyśmy na wypisywaniu dokumentów. Tu gdzie kwoty są małe i możemy zaakceptować ewentualne ryzyko nie ma sensu bawić się w umowy papierowe. W sytuacji droższych zakupów warto zdecydować się na podpisanie umowy. Szczególnie jeśli kupujemy coś od osoby prywatnej. Dla każdego rozumienie małej lub dużej kwoty może być trochę inne.

Kupując używany smartfon, komputer, telewizor czy duży sprzęt AGD rozważył bym podpisanie umowy niezalenie od kwoty transakcji. Dla bezpieczeństwa lepiej spisać szczegóły transakcji i mieć potwierdzone dane sprzedającego niż później, w razie czego, szukać osoby, którą pierwszy raz widzieliśmy. Używaną elektronikę często można też kupić z ubezpieczeniem transakcji. Zobacz np. ogłoszenia w serwisie Sprzedawacz.pl: https://sprzedawacz.pl/elektronika/

Są też takie przypadki gdzie zachowanie formy pisemnej jest to od nas, po części, wymagane prawnie. Po części, ponieważ niby nie jest, a jednak umowa będzie nam potrzebna. Tak jak wspominałem wcześniej decydując się na zakup pojazdu musimy posiadać umowę w formie pisemnej lub dowód zakupu (np. rachunek / fakturę), by bez problemu zarejestrować pojazd. Bez tego dokumentu rejestracja auta czy motocykla będzie niemożliwa.

Ile czasu zajmuje podpisanie umowy?

Zwykle, podpisanie umowy nie powinno przekroczyć 15-20 minut. Oczywiście jeśli mamy przygotowany dobry wzór umowy. Jeśli musimy dopiero poszukać wzoru, wybrać odpowiedni, wydrukować i dopiero brać się za podpisywanie to możliwe, że stracimy na to prawię godzinę.

Żeby ułatwić i zarazem skrócić czas podpisywania umowy polecamy pobranie dwóch gotowych wzorów i zapisanie ich na komputerze. Obydwa wzory, wraz z omówieniem, dostępne są całkowicie za darmo. Pobierając dziś nie trzeba będzie ich szukać kiedy będą potrzebne.

Umowa kupna sprzedaży dowolnej rzeczy:

https://sprzedawacz.pl/elektronika/komputery/komputery_przenosne/uniwersalna-umowa-kupna-sprzedazy-pdf-doc.html

Umowa kupna sprzedaży samochodu:

https://sprzedawacz.pl/motoryzacja/samochody/osobowe/umowa-kupna-sprzedazy-samochodu-pdf-doc.html 

Co zapisać w umowie?

W umowie kluczowe sekcje są wykropkowane i „czekają” na wprowadzenie danych. Dane stron transakcji, cena czy przedmiot umowy. Są one dość oczywiste więc nie będę ich omawiał. Kupując produkt używany kluczowym polem, o którym należy pamiętać, są uwagi dotyczące przedmiotu umowy. To tu należy opisać faktyczny stan, który deklaruje sprzedający. Jeśli coś od niego będzie odbiegać łatwiej nam będzie dochodzić ewentualnych roszczeń.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem ogłoszeń Sprzedawacz.pl umożliwiającym bezpieczne zakupy na odległość.

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Ostatnio dodane

Wybory samorządowe 2024

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

ZDJĘCIA

OSTATNIO NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.