Czy warto zakładać konto bankowe nastolatkowi?

Wiek nastoletni rządzi się swoimi prawami — w tym czasie dzieci chcą już podejmować pierwsze, samodzielne decyzje, także w kontekście finansów. Rodzice mogą wprowadzać je do świata finansów i ekonomii, zakładając im konto bankowe dla młodzieży. Czy warto się na to zdecydować?

Jak zarządzać gotówką?

Okres dojrzewania to doskonały czas, aby przygotować dziecko do dorosłego życia. Wchodząc w nie, pociecha powinna umieć samodzielne zarządzać finansami osobistymi. Problem w tym, że nikt nie jest się w stanie nauczyć tej sztuki z dnia na dzień. Trzeba bowiem umieć kontrolować wydatki, a także dopasowywać je do dochodów, jakie osiąga się w danym okresie. Dziecko musi nauczyć się rozsądnego dysponowania posiadaną gotówką. Z drugiej jednak strony powinno być ono zaznajomione z najnowszymi technologiami, które nie omijają również świata finansów i bankowości. Teoretycznie można zaproponować dziecku kieszonkowe, które wręczane będą w formie gotówkowej, niemniej jednak i tak nie ominie go założenie konta bankowego w przyszłości. Obecnie zdecydowana większość pracodawców wypłaca wynagrodzenie w formie przelewu bankowego, a dodatkowo plusem posiadania konta jest fakt, iż wiele płatności można regulować w sposób bezgotówkowy. Nastolatek musi być jednak przygotowany do tego, aby samodzielnie zarządzać pieniędzmi. Na początek należy mu wytłumaczyć, jak w ogóle działają konta bankowe. Dobrze, jeśli wiedzę tą przekażą mu rodzice, a nie na przykład portale informacyjne. Co więcej, warto od początku ustalić, jaka kwota będzie zasilać miesięcznie konto dziecka. Najlepiej nie przekraczać ustalonych limitów, tak aby nastolatek nauczył się efektywnie zarządzać posiadanymi pieniędzmi.

Jakie konto bankowe wybrać?

Obecnie konta dla nastolatków oferuje zdecydowana większość banków. Niemniej jednak należy mieć świadomość, że oferty te najczęściej skierowane są do dzieci, które ukończyły 13. rok życia. Wielu rodziców zastanawia się, którą dokładnie propozycję banku wybrać oraz jakie aspekty wziąć pod uwagę, dokonując wyboru? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na koszty, jakie trzeba ponieść w związku z posiadaniem konta. Czasami banki doliczają opłatę za wydanie karty bądź nieprzeprowadzenie w ciągu miesiąca żadnej transakcji. Inne zaś wymagają, aby przekroczyć w miesiącu pewną kwotę transakcji bezgotówkowych. Warto więc dobrze sprawdzić, jakie dodatkowe warunki stawiają młodym klientom banki. Z przykładową ofertą konta bankowego dla młodzieży można zapoznać się na stronie internetowej https://www.aliorbank.pl/klienci-indywidualni/konta-osobiste/konto-dla-mlodych.html. Rodzice powinni mieć świadomość, że nastolatek nie może zawrzeć z bankiem umowy we własnym imieniu. Choć pieniądze zgromadzone na koncie teoretycznie będą należeć do niego, to jednak "opiekunem" konta musi zostać jeden z rodziców nastolatka. Aby otworzyć konto bankowe dla nastolatka, konieczne jest osobiste stawienie się w oddziale banku. Należy zabrać ze sobą dokument tożsamości dziecka, a także opiekuna prawnego. 

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Ostatnio dodane

Wybory samorządowe 2024

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

ZDJĘCIA

OSTATNIO NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.