Jakie barwniki do tkanin wybrać?

Idealnym sposobem na odświeżenie lub zmianę koloru ulubionych ubrań, a także wszelkiego rodzaju tkanin jest ich farbowanie. Z uwagi na dużą dostępność barwników proces ten staje się nie tylko bardzo prosty ale i szybki. Wpisuje się doskonale w ideologię zero waste, polegającą na racjonalnym wykorzystaniu zasobów oraz wielokrotnym ich wykorzystaniu. Z profesjonalnych barwników do tkanin, sięgają nie tylko wielbiciele rękodzieła i artyści, ale także światowej sławy projektanci.

Barwniki do tkanin bez gotowania a barwniki do tkanin do gotowania. Jaka jest różnica?

Z uwagi na różnorodność dostępnych barwników do tkanin, różniącą się sposobem użytkowania i farbowania, a także materiałem do którego są przeznaczone, wiele osób szybko się zniechęca do tej  metody odnawiania odzieży i tkanin. Dlatego też, warto zapoznać się z ich wszystkimi rodzajami i zdecydować, który barwnik będzie najbardziej odpowiedni do zastosowania w danym przypadku.

Dwa podstawowe rodzaje barwników dostępne na rynku to barwniki do gotowania oraz barwniki, które można używać bez konieczności gotowania. W przypadku tych pierwszych, konieczne jest gotowanie tkanin w wodzie w której został rozpuszczony barwnik, po ich uprzednim namoczeniu. Pigmenty tego typu sprawdzają się doskonale do zmiany lub odnowienia kolorów takich materiałów jak bawełna, len, wiskoza czy jedwab. Dedykowane są też do farbowania tkanin mieszanych, w których zawartość syntetyków jest nie większa niż 20%. Zakres temperatur w przypadku farbowania w pralce podczas całego procesu powinien wynosić od 80 do 90 stopni Celsjusza. Farbowanie ręczne powinno odbywać się za pomocą ciągłego podgrzewania roztworu z zanurzonym materiałem. W tym przypadku należy doprowadzić do jego wrzenia.

Barwniki bez gotowania dedykowane są farbowania tkanin mieszanych o zawartości syntetyków do 50% ich całkowitego składu, jedwabiu, stylonu, lnu a także bawełny. Zakres temperatur całego procesu farbowania bez gotowania waha się w granicach od 30 do 60 stopni Celsjusza. Można przeprowadzić go zarówno ręcznie jak i automatycznie w pralce. Farbowanie ręczne powinno trwać około godzinę, przy czym temperatura wody z rozpuszczonym barwnikiem nie może przekraczać 60℃.

Barwniki do zadań specjalnych - farbowanie suszu traw, celulozy oraz materiałów jeansowych

Dla bardziej zaawansowanych użytkowników, korzystających z farbowania metodą batiku (polegającą na naprzemiennym nakładaniu wosku oraz kąpieli tkaniny w roztworze z barwnikiem), a także osób farbujących celulozę lub susz traw (esparto),  polecane są w szczególności barwniki LAZUR. Barwnik ten sprawdzi się też doskonale do farbowania materiałów bawełnianych, wiskozy, konopi czy stylonu. Wysokiej jakości barwniki LAZUR można znaleźć na stronie firmowej marki Rekol. Barwniki te nadają się zarówno do użytkowania w pralce, jak i farbowania ręcznego.

Farbowanie kurtek oraz spodni wykonanych z jeansu sprawi, że zyskają całkowicie nowy wygląd. W tym celu sprawdzą się dedykowane do tkanin jeansowych barwniki marki Rekol. Tego typu barwnik nie wymaga gotowania, a jedna saszetka wystarcza na zmianę lub odświeżenie koloru pół kilograma materiału. Barwniki są dostępne w kolorach niebieskim oraz czarnym, przeznaczone do farbowania ręcznego oraz w pralce automatycznej.

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Ostatnio dodane

Wybory samorządowe 2024

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

ZDJĘCIA

OSTATNIO NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.