Jak dobrać elementy odzieży ochronnej lub roboczej? To naprawdę ważne!

Bez wątpienia zawsze należy pamiętać o zachowaniu najwyższego bezpieczeństwa. Kodeks pracy jednoznacznie mówi, że to pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy. Te aspekty wymagają coraz nowszych praktyk, które mają zapewniać najwyższy komfort pracy. Stosowanie licznych zasad BHP sprawia, że prawdopodobieństwo jakichkolwiek szkód jest ograniczone do minimum. Istnieją ponadto kategorie zagrożeń, do jakich należy dopasować wykorzystywane środki ochrony. Jak dobrać odpowiednie obuwie ochronne do charakteru pracy? Gdzie można je znaleźć?

Kodeks pracy. Poznaj ABC zasad BHP. Oto one!

Według Kodeksu pracy to pracodawca jest zobowiązany do tego, aby chronić zdrowie i życie pracowników. Dba o to, poprzez zapewnienie im bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. Niezwykle istotne jest również to, że to właśnie pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny w zakładzie. Zaniedbanie tych obowiązków skutkuje złamaniem prawa i – co za tym idzie – szeregiem kar. W wielu miejscach pracy istotne są tak zwane środki ochrony indywidualnej. Zabezpieczają one bowiem pracowników przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników. Jak już wiemy, to pracodawca jest zobligowany do zapewnienia odpowiednich warunków pracy. Tak więc to na jego głowie spoczywa obowiązek nieodpłatnego dostarczenia dopasowanych artykułów BHP. Warto mieć na uwadze, że muszą one spełniać wymagania dotyczące oceny zgodności, a te są określone w odrębnych przepisach.

Trzy kategorie, do których należy się dopasować. Gdzie znaleźć odpowiednie obuwie ochronne?

Mając na uwadze powyższe ustalenia, należy mieć pewność, że sprzęt BHP spełnia określone standardy. Wymienia się trzy kategorie zagrożeń, do których odnosić powinny się artykuły. I dotyczy wyłącznie minimalnych zagrożeń. Są to na przykład powierzchniowe uszkodzenia mechaniczne czy kontakt z powierzchniami o temperaturze nie wyższej niż 50oC. Kategoria II dotyczy średniego ryzyka, czyli zagrożeń innych niż kat. I i III. A ta ostatnia dotyczy już poważnych zagrożeń. To na przykład miejsca, w których występuje ryzyko przecięcia przez pilarkę łańcuchowa czy kontakt ze szkodliwymi substancjami. To bardzo ważne, aby mieć na uwadze wspomniane ustalenia ram niebezpieczeństw. Wymagają one bowiem odpowiedniego doboru sprzętu. Na przykładzie obuwia ochronnego pokazać można, że spełnia ono różne funkcje. Chroni stopę przed urazami mechanicznymi, substancjami żrącymi czy działaniem skrajnych temperatur. Ale też może gwarantować elastyczność i łatwość w utrzymaniu czystości, co liczy się w przemyśle spożywczym. Jako w butach spędza się znaczą część dnia, ważne jest, aby cechowały się wygodą. W tym celu warto postawić na najwyższą jakość, przy zachowaniu odpowiedniej ceny. Taki asortyment zapewnia firma Alfa i Omega, pod linkiem https://aio.com.pl/artykuly-bhp/obuwie-robocze/. Zadbaj o bezpieczeństwo w zakładzie pracy i postaw na najlepsze rozwiązania!

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Ostatnio dodane

Wybory samorządowe 2024

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

ZDJĘCIA

OSTATNIO NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.