Dieta ketogeniczna - na czym polega?

fot. pixabay.comfot. pixabay.com

Dieta ketogeniczna należy do grup diet wysokotłuszczowych. Jest to jednocześnie dieta niskowęglowodanowa. Zaleca się ją osobom z niektórymi chorobami metabolicznym, wrodzonymi błędami metabolizmu, a także padaczką. Korzystają z niej również osoby, które chcą zadbać o smukłą sylwetkę i lepsze samopoczucie. Dlatego?

  1. Na czym polega dieta ketogeniczna?
  2. Skąd popularność diety keto?

Na czym polega dieta ketogeniczna?

Dieta keto zalecana jest w przypadku różnych chorób, między innymi padaczki, niektórych odmian autyzmu, stwardnienia guzowatego, zespołu Retta, zespołu Dravet, chorobie Alzheimera, Parkinsona, czy niektórych encefalopatiach. Eksperci twierdzą także, że dieta ketogeniczna jest w stanie uchronić nas przed rozwojem niektórych chorów, a przynajmniej zmniejszyć ryzyko zapadalności na część z nich. Jeśli chcesz się czuć wyjątkowo lekko i mieć znakomite samopoczucie, wyłącz z codziennego menu węglowodany i zastąp je tłuszczami.

Dieta ketogeniczna opiera się na założeniu, że człowiek dziennie spożywa około 80-90% tłuszczów, zamiast bardziej tradycyjnego modelu: 35%tłuszczów, 50% węglowodanów i 15% białek. Dzięki tak radykalnemu zwiększeniu udziału (oczywiście zdrowych) tłuszczów w diecie człowieka skłania ogranizm do przekierowania na inne źródło energii niż to czerpane z węglowodanów. Paliwo dla organizmu stanowi ketoza, a właściwie ciała ketonowe powstające w procesie rozpadu tłuszczów. Ketony są produkowane przy spożyciu małej ilości węglowodanów i umiarkowanych ilości białka. Wytwarzane są w wątrobie i wykorzystywane do zasilania mózgu. Mózg, którego praca wymaga ogromnych ilości energii, może być odżywiony właściwie jedynie przez glukozę lub ketozę.

Skąd popularność diety keto?

Stosowanie diety ketogenicznej sprawia, że poziom insuliny we krwi radykalnie się zmniejsza, wzrasta natomiast spalanie tłuszczu. Organizm korzysta z zapasów tłuszczów i spala je, co pozwala na znaczącą redukcję wagi.  Jednocześnie człowiekowi nie towarzyszy poczucie głodu, zamiast tego ma stały dopływ energii. Wiele osób podkreśla, że ketoza daje im uczucie lekkości, dodaje energii, sprawia, że są bardziej skoncentrowani. Znacznie zwiększa się także wytrzymałość fizyczna organizmu. Dieta ketogeniczna pozwala także ketonów do mózgu, a jednocześnie znikają unikają  wahania poziomu cukru we krwi, co pozytywnie przekłada się na zwiększenie możliwości umysłowych i koncentracji. Wiele osób stosuje dietę ketogeniczną nie tylko ze względu na możliwoś utraty wagi, lecz właśnie z powodu większej wytrzymałości fizycznej oraz zwiększenia możliwości umysłowych.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

Jessie
# Jessie 2020-05-23 05:01
Hey! I could have sworn I've been to this blog before but
after reading through some of the post I realized it's new to me.
Anyhow, I'm definitely delighhted I found it and I'll be bookmarking and
checking back often!

Look into mmy web site :: Efek Samping Pasca Operasi Wasir: bungacamelia27.wordpress.com/. ../...

UWAGA!

Od 18 marca 2022 roku publikacja komentarzy na portalu ZLUBACZOWA.PL jest możliwa tylko po uprzednim zarejestrowaniu konta. 

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAREJESTROWAĆ KONTO

Masz już konto? Zaloguj się

Regulamin forum znajduje się pod tym linkiem, natomiast polityka prywatności tutaj. Rejestrując konto akceptujesz zasady.

Ostatnio dodane