Czy piana PUR jest bezpieczniejsza niż wełna?

Na szczęście żyjemy w czasach, w których bezpieczeństwo coraz częściej jest więcej niż tylko frazesem. Czy jednak takie podejście nie powoduje, że izolacja termiczna z piany PUR traci na atrakcyjności? Warto przyjrzeć się sprawie zupełnie bezstronnie.

Bezpieczeństwo przy pracy

Mówiąc precyzyjnie, nie ma materiałów, które by bezwzględnie stanowiły zagrożenie – wszystko zależy od zastosowanych środków ochrony. Teoretycznie można pracować bezpiecznie nawet z azbestem, choć z oczywistych względów tego nie bierzemy pod uwagę. Wełna na izolację jednak również pyli i choć ten pył nie jest tak szkodliwy, jak pył azbestowy, to jednak też środowisko akademickie donosi, że nie jest tak zupełnie obojętny. Stąd też konieczność stosowania lepszej ochrony niż przy pianie. Ta ostatnia generalnie jest bierna chemicznie w normalnych warunkach i nie pyli, zatem można bezpiecznie z nią pracować, zachowując jedynie podstawowe środki ostrożności.

Bezpieczeństwo po latach

Po kilku latach eksploatacji izolacja nieco się zmienia. W przypadku wełny przede wszystkim może dojść do nagromadzenia pewnej ilości wilgoci, a także rozwoju grzybów, pleśni, bakterii i innych mikrobów. Sam pył, który generalnie cały czas jest produkowany, jest zamknięty wewnątrz struktury, zatem zagrożenia nie stanowi, jednak właśnie nagromadzenie potencjalnie szkodliwych drobnoustrojów może budzić pewne obawy. Nie należy dramatyzować, ponieważ taka izolacja nadal nie stwarza realnego zagrożenia, aczkolwiek może przyczynić się do spadku poziomu komfortu w domu. Piana PUR nie gromadzi wilgoci, nie sprzyja rozwojowi drobnoustrojów i nie pyli, więc w tej kategorii jej zwycięstwo jest bezsprzeczne.

Bezpieczeństwo w czasie pożaru

Tutaj piana radzi sobie kiepsko, natomiast należy zauważyć, że mowa w tym momencie o samej pianie. A przecież wykańcza się ją na przykład płytami k-g, w połączeniu z którymi piana PUR staje się niewiele silniej palna niż całkowicie niewrażliwa na ogień wełna. Poza nielicznymi przypadkami nie ma więc żadnych przeciwwskazań do stosowania piany PUR, bo choć różnica w klasie palności jest nieznaczna, to nie można jej zaprzeczyć. Generalnie jednak nawet jeśli dojdzie do zapłonu, to piana spali się całkowicie, nie stwarzając dodatkowego zagrożenia. Dlaczego o tym mówimy? Dlatego, że – jak piszą autorzy na http://www.cels.pl/pianka-poliuretanowa-kontra-welna-pojedynek-na-wady-i-zalety/, wciąż można spotkać się z ociepleniami styropianowymi. Polistyren co prawda palny nie jest, ale w wysokiej temperaturze wydziela mnóstwo toksycznych związków lotnych, więc stwarza realne zagrożenie dla zdrowia i życia.

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Na sygnale

Najbliższe wydarzenia

Ostatnio dodane

Wybory samorządowe 2024

ZDJĘCIA

OSTATNIO NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.