Czy warto ubiegać się o odszkodowanie i zadośćuczynienie za śmierć bliskiego?

Przedwczesna śmierć członka rodziny to ogromna trauma, która odbija piętno na zdrowiu i psychice bliskich. Niestety feralne zdarzenie drogowe niesie często też negatywne konsekwencje finansowe, dlatego zgodnie z literą prawa po stracie bliskiego możliwe jest dochodzenie szerokiego katalogu roszczeń odszkodowawczych. Sprawdź, jak zawalczyć o należne świadczenia.

Odszkodowanie i zadośćuczynienie to pewniejsza przyszłość

Wiele osób pogrążonych w smutku po stracie ukochanego członka rodziny porzuca myśl o dochodzeniu należnych świadczeń odszkodowawczych. Twierdzenie, że żadne środki pieniężne nie zrekompensują tak dotkliwej straty jest prawdzie, jednak uzyskane wsparcie finansowe może pomóc pewniej spoglądać w przyszłość. Wysokie świadczenia mają na celu zrekompensowanie krzywdy psychicznej, ale też materialnej. Przyznana rekompensata pozwoli rodzinie żyć na zbliżonym, jak dotychczas poziomie. Dodatkowo uzyskane pieniądze umożliwią pokrycie kosztów pochówku. Ponadto pozostała rekompensata może zostać przeznaczona na koszty własnego leczenia, wsparcie psychologa, terapie, które ułatwią oswojenie się z tak dotkliwą stratą. Uzyskując wysokie świadczenia rodzina nie musi obawiać się wpadnięcia w kłopoty finansowe.

Kto ma prawo do dochodzenia rekompensaty za śmierć?

Prawo do dochodzenia roszczeń odszkodowawczych zyskuje każdy, kto na skutek wypadku stracił osobę bliską, ale nie była ona sprawcą ów zdarzenia. O rekompensatę występują zazwyczaj najbliżsi zmarłego czyli małżonek, partner, dzieci, rodzice i rodzeństwo. Zdarza się też, że o świadczenia występują dziadkowie, wnuki, czy wujostwo. Kluczową kwestią przy dochodzeniu świadczeń jest występowanie silnej więzi emocjonalnej pomiędzy zmarłym, a osobą roszczącą. O należną rekompensatę możemy wystąpić do 20 lat od daty śmierci. Nie należy jednak zwlekać z dochodzeniem roszczeń, gdyż zwłoka może utrudnić udowodnienie wpływu zdarzenia na życie i psychikę poszkodowanego. Bliscy mogą dochodzić:  

    - zadośćuczynienia za doznaną krzywdę

    - odszkodowania

    - zwrotu kosztów pochówku

    - renty

W celu uzyskania w/w świadczeń bliski zobowiązany jest wystąpić do właściwego ubezpieczyciela z wnioskiem odszkodowawczym. W dokumencie tym należy opisać wpływ zdarzenia na nasze samopoczucie, zdrowie i przyszłość. Poszkodowany nie musi, jednak zmagać się z Towarzystwem Ubezpieczeniowym samodzielnie. Wiele osób, które straciły bliskiego w wypadku decyduje się na nawiązanie współpracy z kancelariami specjalizującymi się w tego typu sprawach np. CODEX. Dzięki temu uzyskują kompleksowe wsparcie prawników i specjalistów na każdym etapie sprawy. Jest to niezwykle cenne, gdyż negocjacje z ubezpieczycielem są bardzo trudne i nieudolnie prowadzone mogą skutkować zaniżeniem przyznanych świadczeń. Jak pokazuje praktyka kancelarie uzyskują o ok. 60% wyższe rekompensaty, niż poszkodowani dochodzący ich samodzielnie. Niezależnie, czy wybierzemy działanie samodzielnie, czy poprzez kancelarię ubezpieczyciel ma obowiązek w ciągu 30 dni od daty złożenia wniosku wydać decyzje o przyznaniu lub odmowie świadczeń. Poszkodowany, który nie godzi się z przyznaną rekompensatę ma prawo do złożenia odwołania od tej decyzji.

 

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Na sygnale

Najbliższe wydarzenia

Ostatnio dodane

Wybory samorządowe 2024

ZDJĘCIA

OSTATNIO NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.