Główne zasady przyznawania i przechowywania odzieży roboczej

Głównym zadaniem odzieży roboczej, w którą pracodawca ma obowiązek nieodpłatnie zaopatrywać swoich pracowników, jest ochrona ich przed urazami i zabrudzeniami. W jaki sposób przechowywać odzież roboczą i co dzieje się wówczas, gdy pracownik chce korzystać z własnego ubrania? Z tego artykułu dowiesz się również m.in., kiedy przyznaje się ekwiwalenty pieniężne oraz, co mówi na ten temat kodeks pracy.

Ustalenie stanowisk

Kodeks pracy nakłada na każdego pracodawcę obowiązek bezpłatnego zaopatrzenia swoich pracowników w odzież roboczą. W przypadku pracy w służbach sanitarnych, zakładach chemicznych czy straży pożarnej, konieczne jest też zapewnienie wszystkim zatrudnionym środków ochrony indywidualnej i przeszkolenie ich z użytkowania tych środków. Przepisy dopuszczają samodzielne ustalenie przez firmę stanowisk, które zezwalają na noszenie odzieży własnej oraz tych zajęć, których wykonywanie w szczególny sposób może naruszyć higienę lub zagrozić zdrowiu czy bezpieczeństwu pracowników.

Ekwiwalenty pieniężne

Jeżeli zatrudniona osoba korzysta ze swojej odzieży oraz obuwia, pracodawca jest zobowiązany do wypłacania jej tzw. ekwiwalentu pieniężnego. Jego wysokość jest w głównej mierze uzależniona od panujących w danym momencie cen za tego typu artykuły na rynku. Należy pamiętać, że ekwiwalent dotyczy tylko i wyłącznie odzieży ochronnej oraz obuwia. Czyli np. kombinezonów czy fartuchów zapobiegająch zniszczeniu i pobrudzeniu osobistego ubrania pracownika. Nie dotyczy natomiast środków ochrony indywidualnej zabezpieczających przed bakteriami czy wirusami. Pracodawca ma absolutny obowiązek ich wydania bez względu na ewentualną rezygnację danego pracownika z korzystania z nich. Po rozwiązaniu umowy o pracę, pracownik musi zwrócić odzież lub się z niej odpowiednio rozliczyć.

Szatnie i szafki pracownicze

Szatnia powinna mieścić się w oddzielnym, suchym pomieszczeniu, do którego wpada światło dzienne. Musi być ona odpowiednio dostosowana do specyfiki i rodzaju prac, jakie odbywają się w danej firmie. Przy jej aranżowaniu, istotny jest też stopień narażenia zatrudnionych w niej osób na zabrudzenia i zanieszczyszczenia szkodliwymi czy zakaźnymi substancjami. Odzież powinno się przechowywać w przeznaczonych do tego celu szafkach pracowniczych. Są one często wykonane z gładkiego, lakierowanego proszkowo metalu oraz mogą być zamykane na zamek kluczowy, kłódkowy lub szyfrowy (źródło: http://erabox.pl/szafka-pracownicza). Ponadto, według ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, jeśli szatnia ma służyć więcej niż dwudziestu pracownikom, musi ona być zaopatrzona w toalety oraz umywalki. Konieczne są też odpowiednie warunki do higienicznego składowania odzieży oraz spożywania posiłków.

{flike}

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Na sygnale

Najbliższe wydarzenia

Ostatnio dodane

Wybory samorządowe 2024

ZDJĘCIA

OSTATNIO NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.